15/02/2012 (18:34)

Χωρίς προβλήματα κύλησε το απόγευμα για το Ρέθυμνο, το οποίο επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 81-71 και επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες. Με πρωταγωνιστές τους Ράιτ και Κρίστμας αλλά και τον Παπανικολάου να ακολουθεί, η κρητική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά, την οποία και κράτησε ως το φινάλε, προσθέτοντας ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στο ενεργητικό της και παραμένοντας στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Κουφού παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και “διαβασμένη” απέναντι στον ΠΑΟΚ και πολύ γρήγορα πήρε το πάνω χέρι, αλλά ο Ντικούδης φρόντισε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 26-23.

Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Κρητικοί ανέβασαν απόδοση και μαζί και τη διαφορά στο σκορ. Οι Ράιτ και Κρίστμας εναλλάσσονταν στον ρόλο του ηγέτη στην επίθεση και στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν ακόμα περισσότερη ώθηση στην ομάδα τους, ανεβάζοντας την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Το Ρέθυμνο μπήκε στην τρίτη περίοδο με διαφορά 13 πόντων (63-50) και την ανέβασε στους 24 (79-55), όμως ένα επιθετικό κρεσέντο του Καλαμπόκη που σημείωσε εννέα συνεχόμενους πόντους και το 9-0 σερί για τον ΠΑΟΚ μείωσε στους 15. Ήταν ήδη αργά όμως για την ανατροπή και το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν να κλείσει το ματς στους δέκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 63-50, 81-71.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 19 (1), Κούμουλος 3, Μοτσενίγος, Παπανικολάου 12 (2), Ράιτ 18, Τσόχλας 5 (1), Καλλινικίδης 3, Δορκοφίκης 5 (1), Λάτοβιτς 6, Πέτγουέι 4, Δέδας 5 (1), Κατσαρές 1.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 3 (1), Στίγκερς 9 (1), Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 8 (1), Ντικούδης 26 (2), Καλαμπόκης 16 (1), Πέτγουέι, Παππάς 1, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Καλαμπάκας 2.