Ο Ολυμπιακός μετά την συμμετοχή του στον τελικό του final four της Ευρωλίγκας, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Άρη μέσα στο ΣΕΦ και κέρδισε με 79-65 κάνοντας το 3-0 στην σειρά των ημιτελικών της Stoximan.gr Basket League! Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ετοιμάζεται για τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό.

Άμυνα και τρέξιμο….

Οι φιναλίστ της φετινής Ευρωλίγκας ξεκίνησαν εξαιρετικά στον τομέα της άμυνας το ματς και ανάγκασαν τον Άρη να μείνει άποντος για περίπου 3 λεπτά (8-0 στο 3′), ενώ επιθετικά βρήκαν τις λύσεις με τον Παπανικολάου να έχει 5 πόντους και τον Σπανούλη 2 ασίστ. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει (15-7 στο 6′), όμως η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 22-13 μετά από buzzer beater καλάθι του Γκριν.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κρατούσαν μία διαφορά «ασφαλείας» (28-18 στο 14′) με την άμυνα τους να είναι εξαιρετική, ενώ λίγο αργότερα την αύξησαν στο +12 (33-21) στο 16′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-25 και τον Άρη να μην μπορεί να πλησιάσει.

Χαλαρή «σκούπα» και πρόκριση!

Στο δεύτερο ημίχρονο στο Φαληρικό γήπεδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα, όμως  αυτό δεν τους απέτρεψε από το να παίξουν καλή άμυνα και να εκτοξεύσουν για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (49-27 στο 23′). Ο Ολυμπιακός είχε ουσιαστικά «καθαρίσει» το ματς με την διαφορά στο +18 (57-39 στο 26′), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 66-49.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε τελείως διαδικαστικά χαρακτήρα με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν «κλειδώσει» την νίκη. 6′ λεπτά πριν το τέλος ο Άρης ήταν πίσω με 67-55 και πλέον όλοι περίμεναν την λήξη. Το τελικό σκορ βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση με 79-65..