Σε μια σπουδαία νίκη έφτασε το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε του Άρη στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» με σκορ 69-60, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γκάρι Τάλτον

Σημαντικό στοιχείο του αγώνα είναι τα μόλις 3/33 εύστοχα τρίποντα που είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κάνοντας ένα σερί 8-0, όμως ο Άρης κατάφερε να μειώσει(11-6) σκοράροντας, στο πρώτο μισό της περιόδου μόνο από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Στο τελευταίο 2λεπτο του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξαν ένα σερί 0-8 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της περιόδου 14-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 πόντους του Καββαδά αλλά και ένα πετυχημένο lay-up του Μούρτου η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους(16-29). Όμως το Ρέθυμνο κατάφερε να επιστρέψει, με τον Άρνολντ που πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, φτάνοντας περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου τη διαφορά στους 2 πόντους(30-32). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-34, το οποίο διαμόρφωσε ο Μπάκνερ με ένα δυνατό κάρφωμα.

Αν και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να τρέξουν ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά(32-40), οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη κάνοντας ένα επί μέρους σερί 9-2, έφτασαν τη διαφορά στον πόντο(41-42) και με 2 εύστοχες βολές του Σαφτενάαρ πέρασαν μπροστά με 43-42 στο 27’, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 50-44. Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο Άρης πλησίασε στους 2(57-55), ενώ μετά από βολές του Κάμινγκς στο 37’ διαμορφώθηκε το 59-58. Όμως μετά από 10 πόντους του Τάλτον το Ρέθυμνο πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 69-60.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκάρι Τάλτον πετυχαίνοντας 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από 11 πόντους σημείωσαν Χριστοδούλου, Άρνολντ και Γιαννόπουλος.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Βασίλης Καββαδάς, ενώ 12 πέτυχε ο Κάμινγκς.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης):  Κώττας, Αρνολντ 11(1), Φιτζπάτρικ 8(2), Τάλτον 19(2), Γιαννόπουλος 11(3), Ράζης, Χριστοδούλου 11, Σαφτενάαρ 5, Καμπερίδης, Εβάλντας 2, Εντουαρντς 2
Άρης(Πρίφτης):  Μαρμπλ , Τσαϊρέλης 7,Τζενκινς 4, Κάμινγκς 12(1), Μούρτος 2, Μπάκνερ 7, Ξανθόπουλος , Φλιώνης , Ζάρας 3(1), Σίμτσακ, Καββαδάς 18, Ντραγκίσεβιτς 7(3)