Ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος στο επιθετικό κομμάτι σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου και χτυπώντας κυρίως από τα 6,75 (11/24, 45%) πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο κορυφαίος για τους “κίτρινους” που πέτυχε 20 πόντους, οι περισσότεροι εκ των οποίων μπήκαν στο α’ ημίχρονο, ενώ ουσιαστική εμφάνιση έκανε ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 πόντους

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει στην βασική του πεντάδα τους Κόνιαρη, ΜακΦάντεν, Πέινερς, Μαργαρίτη και Κλάντον ενώ ο Άρης ξεκίνησε με τους Κάμινγκς, Ζάρα, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς και Καββαδά. Το σκεπτικό του Δημήτρη Πρίφτη ήταν να χτυπήσει κυρίως από τα 6,75 γι’ αυτό και χρησιμοποίησε αυτή την πεντάδα, και το σχέδιο του έπιασε τόπο. Ο Άρης έτρεξε ένα σερί 4-15 έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Ντραγκίσεβιτς και Ζάρα την ώρα που οι “ασπρόμαυροι” δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις. Η είσοδος του Σόμπεϊ απελευθέρωσε τον Κλάντον στο “ζωγραφιστό” με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μειώσει τη διαφορά και η περίοδος να κλείσει στο 18-25.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον “δικέφαλο” του Βορρά να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και παίζοντας κυρίως με σουτ μέσης απόστασης κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 4 τη διαφορά (25-29), ενώ στη συνέχεια ο Τσόχλας με σουτ από τα 6,75  μείωσε σε 30-33. Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε ότι ήθελε στην άμυνα του ΠΑΟΚ όμως και επί της ουσίας διατηρούσε τους “κίτρινους” μπροστά στο σκορ και το τρίποντο του, μαζί με αυτό του Κάμινγκς αύξησαν τη διαφορά στους 12, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-52, σε ένα ημίχρονο που ο Άρης είναι πειστικός και πιο ουσιαστικός από τον αντίπαλο του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά από τον Άρη, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους μέσω των τριπόντων που άγγιζαν ευστοχία σε ποσοστό 52%.Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν τα παρατούσε όμως και δημιουργούσε και εντυπωσιακές φάσεις, όπως το κάρφωμα του Μαργαρίτη που μείωσε τη διαφορά στους 7 (52-59). Παρόλα αυτά, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο transition των παικτών του και επανέφερε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (54-63). Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 59-63, σε ένα 10λεπτο που το επιμέρους σκορ ήταν 17-11, με τον Άρη να δείχνει σημάδια κόπωσης.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 2 τη διαφορά (61-63) και να δίνει ξανά χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Ο Άρης είχε μείνει για 5 λεπτά χωρίς πόντο και χρειάστηκε το τρίποντο του Τσαϊρέλη για να “ξεμποκώσουν” οι συμπαίκτες του. Οι παίκτες του Πρίφτη “έχτισαν” ένα σερί 2-8 με το οποίο κατάφεραν να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά στους 8 (63-71). Ο ΠΑΟΚ σε περίπου 7 λεπτά στην 4η περίοδο είχε μόλις 6 πόντους, δείγμα της κούρασης που είχε καταβάλει τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο 1,5 λεπτό οι “ασπρόμαυροι” έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να ανατρέψουν το σκορ, με τον Κόνιαρη να μειώνει στους 7 (72-79). Οι λάθος επιλογές στο τέλος από πλευράς ΠΑΟΚ δεν βοήθησαν στη μείωση του σκορ με αποτέλεσμα ο Άρης να είναι ο μεγάλος νικητής.