Μία σπουδαία νίκη πήραν εντός έδρας τα Τρίκαλα με 72-55 επί του Κόροιβου Αμαλιάδας και πλέον δεν σκέφτονται την παραμονή, αλλά την προσπάθεια να μπουν στα playoffs της Stoiximan.gr Basket League. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη (49-32), παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων (51-47). Πλέον η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχει ρεκόρ 9-14, ενώ αυτή του Ντίνου Καλαμπάκου 7-16.

Θέαμα στο πρώτο, άμυνα στο δεύτερο!

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν μπει επιθετικά στο παρκέ (9-9 στο 4′), ενώ οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» λίγο την άμυνα τους και πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 15-11 στο 6ο λεπτό του αγώνα με τον Τσαγκαράκη να έχει ήδη 6 πόντους με 2/3 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους παίκτες των ομάδων να βρίσκουν απίστευτο επιθετικό ρυθμό και το σκορ να γίνεται 26-25 υπέρ των Τρικάλων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως ήταν λογικό η μεγάλη ευστοχία των ομάδων σταμάτησε, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να αυξήσουν έτσω και λίγο την διαφορά στο +3 (30-27 στο 15′) σε ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τα Τρίκαλα να παίζουν απίστευτη άμυνα να δέχονται συνολικά 7 πόντους και το σκορ να είνα 40-32.

Ξέσπασμα (Τρίκαλα), αντίδραση (Κόροιβος), αλλά μίλησε… η έδρα

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ένα αρχικό σερί 9-0 των Τρικάλων «εκτόξευσε» την διαφορά στο 17 (49-32 στο 23′) με τον Κάφεϊ να κάνει ένα εξαιρετικό ματς μέχρι στιγμής σε όλους τους τομείς έχοντας 8 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κόροιβος είχε αρχίσει να βγάζει αντίδραση στπ παρκέ και να μειώνει την διαφορά χάρη σε ένα σερί 9-2 (51-41), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» τελικά σερί 15-2 και νε μειώνουν στους 4 (51-47). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο αυτού του εξαιρετικού ματς που ήταν και πάλι ντέρμπι οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα καλό προβάδισμα 5 πόντων (59-53) 5 λεπτά πριν το τέλος και είχαν τον πρώτο λόγο για την νίκη. Περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη η διαφορά μετά από ώρα πήγε και πάλι στο +10 (63-53) με καλάθι του Κάφεϊ και παρότι έμενε αρκετή ώρα τα Τρίκαλα ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλα δεν τα κατάφεραν και οι γηπεδούχοι πήραν μία σημαντική νίκη με 72-55

Οι καλύτεροι

Από την πλευρά των νικητών διακρίθηκαν, ο εξαιρετικός και σήμερα Κάφεϊ με 17 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ είχε για συμπαραστάτες τους Μανωλόπουλο με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα και Τσαγκαράκη με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τον Κόροιβο προσπάθησαν ο Πόλαρντ που έκανε double double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοβιτς με 14 πόντους και 6 ριπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 17(2), Τσαγκαράκης 11(3), Μπάρλοου 3(1), Χότον 4, Βαρυτημιάδης 4, Λίποβι 9(1), Εζιούκου 2, Καραθανάσης, Πουλιανίτης 2, Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 18(4)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Γκότσερ9(1) , Σταρκς, 4 Σανέ, Σπυριδωνίδης 6, Πόλαρντ 16(1), Μιλουτίνοβιτς 14(1), ΜακΚέλαν, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μπεκρής, Μιχάλογλου 3