Η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον Κολοσσό, τον οποίο και κέρδισε με 92-57. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τους ροδίτες να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο τον ξέφρενο ρυθμό της «Ένωσης», με το αποτέλεσμα και την διαφορά των 35 πόντων να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Καλαμπόκης με 17 πόντους, ενώ από 15π. είχαν οι Σάκοτα και Μιλόσεβιτς. Από την άλλη ο Ντέιβις είχε 14π. και ο Ρέλεφορντ 13π.

Στα πρώτα 5 λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-9 5’) όμως στην συνέχεια η ΑΕΚ με ένα 11-0 πήρε το προβάδισμα και παίζοντας στο «κόκκινο» μέχρι να τελειώσει το δεκάλεπτο, άκουσε την κόρνα με το σκορ στο 28-14.

Με όπλο την άμυνα της η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να αντιδράσει καθώς η «Ένωση» ήταν ανώτερη και πήγε στα αποδυτήρια με το +17 45-28.

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 (48-28 22’) με τρίποντο του Κατσίβελη και παρά το γεγονός πως ο Κολοσσός μείωσε, το δεκάλεπτο έκλεισε στο +22 για την ΑΕΚ, 61-39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία με την ΑΕΚ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο την διαφορά και τελικά να παίρνει την νίκη με 92-57.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (2), Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Μπράουν 7 (1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3 (1), Καλαμπόκης 17 (3/3), Μαυροειδής 8.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6 (1), Ντέιβις 14, Γεωργαλλής 1, Λίντεν 3 (1), Ρέλφορντ 11 (1), Αγγελάκος 2, Αχόνεν 3 (1), Σαλούστρος 7, Μπινιάκου, Λιούις 6 (2/2).

Δείτε το στατιστικό του αγώνα με ένα κλικ ΕΔΩ.