Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, όπου ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Προμηθέας Πατρών πέρασε από το ΟΑΚΑ με σκορ 76-75 κόντρα στην ΑΕΚ και είναι κοντά στο να “καταλάβει” μία θέση στη πρώτη τετράδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 74-73 υπέρ της Ένωσης, ο Γκίκας πέτυχε τους πρώτους του πόντους στον αγώνα, σκοράροντας από τα 6.75 για το 74-76 υπέρ των Πατρινών. Στη συνέχεια ο Γκριν κέρδισε φάουλ και σημείωσε 1/2 βολές (75-76 40′). Ακολούθησε άστοχη επίθεση από το Προμηθέα, με τους γηπεδούχους να έχουν τη τελευταία κατοχή, όμως το σύνολο του Μάκη Γιατρά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πήρε το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν τα 18 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι φιλοξενούμενοι έναντι 10 της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα.

Η Ένωση” προβλημάτισε με την εικόνα της λίγο πριν τον ημιτελικό με τη Μούρθια για το Final-4 του Basketball Champions League που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ.

Για το Προμηθέα που ανέβηκε στο 16-8, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Χρήστος Σαλούστρος με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, σημειώνοντας double double, με τους Φαγιέ και Χολ να προσθέτουν από 14 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, για την ΑΕΚ που έπεσε στο 14-10, ο Μάνι Χάρις ξεχώρισε με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ:

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με τρίποντα των Φαγιέ και Χολ πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων (4-9). Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα τους, με την ΑΕΚ να κυνηγάει στο σκορ και εν τέλει κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί ξέφυγαν με 7 (20-27 13’), με τον Σάκοτα να μειώνει προσωρινά στους 2 (25-27). Ο Σαλούστρος έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά με +8 (25-33), με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να πλησιάσουν. Παρόλα αυτά όμως στο τελευταίο τρίλεπτο, η «Ένωση» έσφιξε την άμυνα της και πήγε στα αποδυτήρια με -2 (35-37).

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων (53-47 26’), με καλάθι του Χάντερ, ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε με σερί 6-0 και ισοφάρισε σε 53-53. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 56-60, με τρίποντο από τον Σαλούστρο. Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο παιχνίδι και έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν «δραματικά». Ο Γκίκας σημείωσε τους πρώτους του πόντους στον αγώνα και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 74-76 στα 46’. Ο Γκριν κέρδισε φάουλ και σημείωσε 1/2 βολές για το 75-76 στα 40’. Ακολούθησε άστοχη επίθεση από τη πλευρά του Προμηθέα, με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να έχει τη τελευταία κατοχή, χωρίς όμως να βρει σουτ,με τους Πατρινούς να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να παίρνουν το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11, Γκριν 7 (2), Χάρις 19 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Χάντερ 6, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 2 ,Σάκοτα 11 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 1, Καββαδάς 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1), Φαγιέ 14 (2), Σαλούστρος 15 (1), Χολ 14 (2), Έλις 12, Τουντζιαράκης 2, Γκίκας 3 (1), Γερομιχαλός, Μιλόσεβιτς 11 (2), Πρέιδερ.