Το Ρέθυμνο επικράτησε των Τρικάλων με 85-95 σ’ ένα ματς με μονόπλευρο ενδιαφέρον στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League.

Με όπλο τον πλουραλισμό στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), η ομάδα της Κρήτης ξεπέρασε και το εμπόδιο των Τρικάλων, προσπαθώντας να πλασαριστεί όσο το δυνατόν καλύτερα στην 8άδα των πλέι οφ. Κορυφαίος για το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ήταν ο Γιάννης Καλαμπόκης με 16 πόντους. Από την πλευρά των Τρικάλων, τα οποία έχουν εξασφαλίσει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου -2/2 του Πανελευσινιακού κόντρα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό- την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, ξεχώρισε ο Τζάστιν Ίνγκραμ με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Το φιλμ

Με ένα γρήγορο σερί 0-13, η ομάδα του Ρεθύμνου προηγήθηκε 4-19 στα μισά της πρώτης περιόδου, όμως τα Τρίκαλα αντέδρασαν άμεσα και με ένα επιμέρους σκορ 18-8, μείωσαν σε 22-27, αποτέλεσμα με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, τα Τρίκαλα συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι (27-29, 9′), όχι όμως και να ανατρέψουν το σκορ. Αυτό το κατάφεραν δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, όταν και πραγματοποίησαν ένα σερί 15-2 για το 44-43. Παρόλα αυτά, το Ρέθυμνο ήταν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου έστω και οριακά (46-47).

Στην επανάληψη τα πράγματαν δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Μπορεί να μην υπήρχαν τα μεγάλα σερί – απαντήσεις, υπήρχαν όμως εναλλαγές προβαδίσματος αλλά και ισοπαλίες. Έτσι, ένα μικρό ξέσπασμα του Ρεθύμνου προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (11-4), στάθηκε ικανό να δώσει αέρα οκτώ πόντων στους φιλοξενούμενου οδεύοντας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο (64-72).

Εκεί, με κύριο όπλο την άμυνα το Ρέθυμνο κράτησε τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα κι έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 85-95 επί των Τρικάλων.

Δεκάλεπτα: 22-27, 46-47, 64-72, 85-95.

Τρίκαλα (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 17(3), Νικολόπουλος, Τρέισι 15, Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 17, Σπανός, Καμαριώτης 2, Ματαλόν 9(1), Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης 3(1).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5, Κουμπούρας 13(1), Σάφτενααρ 12, Κάουνσιλ 15(4), Άλεν 6(2), Καλαμπόκης 16(2), Φαγιέ 13(1), Σίνης 4, Χείλαρης 5(1), Κράβιτς, Δουλγεράκης, Χόλις 6(2).