Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Κύμη επικράτησε του Λαυρίου με 94-81 στη Χαλκίδα, για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr BasketLeague και πλησίασε ακόμη περισσότερο την 8αδα με το ρεκόρ της να ανεβαίνει στο 6-8. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη ήταν οι ΜακΓκι και ΜακΦάντεν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους που έπεσαν στο 9-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίξον με 16 πόντους, με τον Μέιερ να προσθέτει άλλους 15.

Το φιλμ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και το Λαύριο πήρε ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (5-11) μετά από 3 λεπτά αγώνα, ενώ λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν κι άλλο τη διαφορά (10-17). Η Κύμη αντέδρασε και με μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 22-23, όπου ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 31-28, με δύο βολές του Μπάρλου. Λίγο αργότερα η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αύξησε το προβάδισμα της στο +5 (39-34), χάρη σε τρίποντο του Μανωλόπουλου όμως το Λαύριο ισοφάρισε γρήγορα σε 39-39, με τους Μουρ και Περράκη. Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι το  τέλος του ημιχρόνου και η Κύμη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 4744.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (55-46), με τον ΜακΦάντεν, ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα της Κύμης πήγε σε διψήφια επίπεδα (61-50), με καλάθι του ΜακΓκι. Το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε σε 63-57, με το Νίξον, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Η ομάδα της Εύβοιας έσφιξε την άμυνα της και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +12 (70-58).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , η Κύμη δεν έδωσε ελπίδες στο Λαύριο να επιστρέφει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και το έδειξε από την αρχή της περιόδου, όπου έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 σερί και ανέβασε τη διαφορά στους 15 (75-60). Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και οι γηπεδούχοι δίχως να αφήνουν το πόδι από το γκάζι εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στους 21 πόντους (87-66) στα 4:44. Το παιχνίδι από κει και πέρα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Κύμη πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 94-81 κόντρα στο Λαύριο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερέαφορ 10 (2), ΜακΓκι 19 , ΜακΦάντεν 18 (1), Σμιθ 13 (2), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 3, Κάιζερ 8, Μπάρλος 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (2), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8.