Στο δεύτερο παιχνίδι των μικρών τελικών η ΑΕΚ και ο Προμηθεάς Πάτρας σκόραραν αμφότεροι πάνω από 100 πόντους, κάτι που είχε να συμβεί δύο χρόνια σε αγώνα της Βasket League.

Αναλυτικά ο ΕΣΑΚΕ αναφέρει:

ο παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Προμηθέα προσέφερε και σε ομαδικό επίπεδο μεγάλες επιδόσεις. Οι δύο ομάδες προσέφεραν το πιο παραγωγικό ματς της σεζόν με συνολικά 214 πόντους αφού το προηγούμενο ήταν εκείνο της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου όταν οι δύο ομάδες σημείωσαν συνολικά 199 πόντους (95-104).

Πέραν όμως αυτού…

*Το παιχνίδι αυτό ήταν το πρώτο μετά από δύο χρόνια στο οποίο και οι δύο ομάδες έφτασαν σε «100άρα». Η τελευταία φορά που έγινε κάτι ανάλογο ήταν στις 30 Μαρτίου 2019 όταν ο Πανιώνιος νίκησε τον Κολοσσό H Hotels στη Ρόδο με 109-106, σε ματς όμως με παράταση.

*Οι 113 πόντοι αποτελούν την τρίτη μεγαλύτερη επίδοση στην ιστορία της ΑΕΚ στη Stoiximan Basket League. Περισσότερους είχε μόνο…

Στις 15 Δεκεμβρίου 2001 όταν σημείωσε 121 κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας (121-77).

Στις 11 Απριλίου 1996 κόντρα στο Περιστέρι όταν σημείωσε 118 αλλά ηττήθηκε (120-118) σε ματς όμως με τρεις παρατάσεις.

Ακόμη…

Οι 113 πόντοι της ΑΕΚ αποτελούν και νέο ρεκόρ περιόδου αφού το προηγούμενο ήταν εκείνο των 106 που σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κόντρα στον Ηρακλή για την 9η αγωνιστική.

*Σημειώνοντας 1,27 πόντους ανά κατοχή (113 στα 89 κατοχές), η ΑΕΚ «άγγιξε» κι αυτό το ρεκόρ περιόδου που κράτησε ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με 1,28 στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Ηρακλή για την 20ή αγωνιστική (100 πόντοι με 78 κατοχές).

*Το ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ της τέταρτης περιόδου επέτρεψε και στις δύο ομάδες να ξεπεράσουν τη, μέχρι σήμερα, κορυφαία επίδοσης σκοραρίσματος ενός δεκαλέπτου. Ήταν εκείνη των 36 πόντων που είχε σημειώσει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην τρίτη περίοδο του αγώνα με την ΑΕΚ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, την οποία ξεπέρασαν μέσα από την τέταρτη περίοδο του σημερινού αγώνα τόσο η ΑΕΚ με 39 όσο και ο Προμηθέας με 37 πόντους.