Για 39 λεπτά, η Καβάλα άγγιζε το πρώτο της ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα, όμως το καλάθι του Γκίμπσον στα τελευταία δευτερόλεπτα της το στέρησε, καθώς ο Ικαρος χάρη στην αντεπίθεση του στο δεύτερο ημίχρονο, έφυγε νικητής από την Καλαμίτσα με 83-82, σε ένα δραματικό παιχνίδι, στο οποίο η Καβάλα βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 20 πόντους (49-29)!

Αποφασισμένη να βάλει τις βάσεις για την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, η Καβάλα ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται στα μισά της πρώτης περιόδου με 16-0 με αιχμές τους Γκράντι και Κόλεμαν. Ο Ικαρος… έσπασε το ρόδι με τον Κυρίτση στο 6′ (16-2) και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 27-13.

Οι παίκτες της Καβάλας συνέχισαν δυνατά και στη συνέχεια ανεβάζοντας μάλιστα το προβάδισμα τους πάνω από τους 20 πόντους στο 14′ (38-17) ύστερα από κάρφωμα του Στυλιανού. Οι Καλλιθεώτες όντας άστοχοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα η Καβάλα να κλείσει το ημίχρονο προπορευόμενη με 49-29.

Ο Ικαρος βγήκε στο παρκέ στην επανάληψη αποφασισμένος να μειώσει. Η ομάδα της Καλλιθέας βελτίωσε τα ποσοστά της από την περιφέρεια και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας στο 24′ σε 54-42 με τρίποντο του Κυρίτση. Ο αγώνας συνεχίστηκε με τον έλεγχο του αγώνα να έχει περάσει στον Ικαρο, ο οποίος μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε 66-56.

Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (66-58) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Η Καβάλα, ωστόσο, πήρε πόντους στα επόμενα λεπτά από τους Γκράντι, Γκαγκαλούδη και Κόλεμαν και απέκτησε εκ νέου διαφορά ασφαλείας πέντε λεπτά πριν το τέλος (77-65). Η αντίδραση του Ικάρου δεν άργησε να έρθει, καθώς οι Κυρίτσης και Γκίμπσον ουσιαστικά γύρισαν το παιχνίδι γράφοντας το 77-72 δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Εχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (79-77), ενώ οι βολές του Κυρίτση έβαλαν μπροστά τον Ικαρο για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό (81-80). Το παιχνίδι πλέον είχε γίνει θρίλερ. Ο Κόλεμαν έβαλε ξανά μπροστά την Καβάλα, όμως ο Γκίμπσον απάντησε για το 83-82, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Παπαπέτρου – Κατραχούρας.
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 49-29, 66-56, 82-83.
ΚΑΒΑΛΑ (Γαλάνης): Μανωλόπουλος 12 (2), Στυλιανού 7 (1), Στεφανίδης 2, Γκράντι 15 (4), Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 26 (4), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 18, Ιλιεφ 2.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 3 (1), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 23 (3), Βρκιτς 7 91), Ουάιατ 3, Φαγιέ 8 (2), Γκίμπσον 23 (4), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 14.