15/01/2012 (17:50)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΚΑΟΔ πήρε τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι  με 74-71, αξιοποιώντας τη δύναμη του κάτω από το καλάθι, αλλά και τη ψυχραιμία του στο τέλος. Ο Ντράγκαν Τσέρανιτς έκανε νταμπλ νταμπλ έχοντας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέρεμι Χαντ οδήγησε επιθετικά τους “πράσινους” έχοντας 16 πόντους.
Το Περιστέρι πάλεψε και είχε στη διάθεση του έναν σπουδαίο Γιαννόπουλο, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με τέσσερα τρίποντα.

Με την τριάδα των Χαντ, Χαραλαμπίδη και Τσέρανιτς σε μεγάλα κέφια, ο ΚΑΟΔ χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να πάρει προβάδισμα 10 πόντων (13-13), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι το 7, όταν οι δύο βολές του Χαραλαμπίδη έκαναν το 20-10. Το Περιστέρι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ψαλίδισε τη διαφορά(24-19) και με αιχμή τον Γιαννόπουλο κατάφερε να περάσει μπροστά στις αρχές του δεύτερου (26-24).

Από εκείνο το σημείο και μετά το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να χωρίζει τις δύο ομάδες μόλις ένας πόντος, ο οποίος ήταν υπέρ του Περιστερίου (41-40).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην τρίτη περίοδο, όμως οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Ο αγώνας προμήνυε αγωνιώδες φινάλε καθώς οι δύο ομάδες θα έμπαιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά μόλις ενός πόντου (54-53), υπέρ του ΚΑΟΔ.

Ο χρόνος κυλούσε και κανεί από τους δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο τελευταίο λεπτο οι γηπεδούχοι έφυγαν μπροστά με 70-67 με τον καλύτερό τους παίκτη σήμερα, τον Τσέρανιτς, να ευστοχεί σε 1/2 βολές. Με αυτή τη διαφορά και με ελάχιστο χρόνο να απομένει, ο αγώνας κρίθηκε στις βολές, με τον ΚΑΟΔ να ευνοείται από αυτό και να χρίζεται νικητής με 74-71.

Διαιτητές: Γκόντας – Ταβουλαρέας – Δεσλής
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-41, 54-53, 74-71.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 16 (2), Χαραλαμπίδης 12, Αθηναίου 8 (2), Ιωακειμίδης, Μισέλ, Κιτσούλης 5, Τσέρανιτς 15, Ζάρας 8 (2), Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης, Μονρό.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καυκής 7, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 21 (4), Μανωλόπουλος 6 (2), Σκοτ 8, Εντουαρντς 15, Πέτρουλας 4, Τσιλούλης, Μότσνικ 10.