Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι «αιωνίων» ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με άνεση του Παναθηναϊκού Superfoods με το ευρύ 88-63, δίνοντας την καλύτερη απάντηση μετά την βαριά ήττα στην Μαδρίτη στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, και συνάμα παίρνοντας και μια σοβαρή διαφορά στην μάχη της πρώτης θέσης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβγαλε ενέργεια και τον εγωισμό του πρωταθλητή, δείχνοντας ότι έχει πάρει τον αέρα των «πρασίνων» που έχουν να κερδίσουν στο ΣΕΦ σε περίοδο κανονικής περιόδου από το 2008. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Σπανούλης πέτυχε μόλις 2 πόντους (με 2 βολές και χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς (0/7) αλλά και 7 ασίστ), ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (20). Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε σαφώς επηρεασμένος από την απουσία του Μάικ Τζέιμς, αλλά χωρίς προσανατολισμό και λογική στο παιχνίδι του, βγάζοντας το πρώτο του πικ εν ρολ στο 22′.

Ο Ολυμπιακός μάζεψε συνολικά 48 ριμπάουντ (28 αμυντικά και 20 επιθετικά) με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 27 ριμπάουντ, ενώ δεν έδειξε διάθεση, σταματώντας να συμμετέχει στο παιχνίδι από το 15ο λεπτό και μετά. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν και πάλι συγκλονιστικός έχοντας 18 πόντους (9/17 σουτ, 5 ριμπ., 2 ασίστ), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Ματ Λοτζέσκι (15 π., 3/6 τριπ., 9 ριμπ.) και Έρικ Γκριν (13 π.,, 2/2 τριπ.). Πολύ καλή εμφάνιση είχε και ο Κεμ Μπίρτς με 9 πόντους (6 ριμπ.), με τον Ντάνιελ Χάκετ να έχει ίδιο αριθμό πόντων. Για τον κακοστημένο Παναθηναϊκό, που εμφάνισε μια ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, χωρίς ψυχολογία, ο Γιάννης Μπουρούσης, αν και σαφώς επηρεασμένος από την επιστροφή του στο ΣΕΦ φορώντας τα «πράσινα», σκόραρε 12 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής (ο Πεδουλάκης τον κράτησε 9 λεπτά εκτός στην τρίτη περίοδο), με τους Τζέιμς Γκιστ και Κρις Σίνγκεντον να έχουν από 10 πόντους. Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι σε κακή βραδιά, έχοντας 5 πόντους και 2/9 σουτ και 4 λάθη. Με τη νίκη με +25 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την έκταση της νίκης στο πρώτο τελικό του πρωταθλήματος του 2014 (89-64).

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ως starters τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Σίνγκλεντον και Γκιστ.  Ο Μπίρτς ήταν αυτός που ξεκίνησε δυναμικά και με κάρφωμα το παιχνίδι μετά από δημιουργία του Σπανούλη, με τους «πράσινους» να προσπερνούν με 6-7 στο 4’ χάρη σε τρίποντο του Φελντέιν, αλλά να δείχνουν το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν στον δημιουργικό τομέα, με τον Καλάθη να χρεώνεται με 2 φάουλ στο πρώτο τετράλεπτο. Η είσοδος του Χάκετ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό, ο οποίος μετέτρεψε το εύθραυστο 11-10 σε 20-11 με τον Γιάνγκ να έχει προλάβει να πετύχει 4 πόντους, με ένα τρομερό alley-oop κάρφωμα. Ο Γκριν με το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων έγραψε το 23-15, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-17 χάρη σε δύσκολο σουτ στην εκπνοή του Παππά. Για τον Ολυμπιακό που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (10 με 5 επιθετικά) ο Σπανούλης μπορεί να μην σκόραρε αλλά είχε 5 ασίστ.

Ο Ρίβερς με ποστάρισμα πάνω στον Γκριν έφερε τον Παναθηναϊκό πιο κοντά από ποτέ (23-19) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Χάκετ με τρίποντο του έδωσε την ώθηση που ήθελε να πατήσει το γκάζι, και με τον Γκριν να έχει 3/3 σουτ να φτάσει στο +10 (32-32), με τους φιλοξενούμενους να τα ζητάνε όλα από τον Μπουρούση. Ο πρώην «ερυθρόλευκος» σέντερ αν και σε κάθε επαφή του με την μπάλα τα άκουγε από το κοινό στο ΣΕΦ κατάφερε όχι μόνο να φορτώσει Μιλουτίνοφ, Μπίρτς και Γκριν με φάουλ, αλλά με τον 11ο του πόντο να μειώσει σε 36-31 στο 4’44’’ πριν τελειώσει το ημίχρονο. Κάπου εκεί η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έμεινε από καθαρό μυαλό και δυνάμεις, και έτσι ο Ολυμπιακός ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα (δυο ο Λοτζέσκι και ένα ο Μάντζαρης) μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, έτρεξε ένα επιμέρους σερί 14-1, κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (50-32), βάζοντας παρακαταθήκη νίκης. Ο Σπανούλης έμεινε χωρίς πόντο (6 ασίστ) αλλά ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 0/4 στα τρίποντα είχε 5/6 ενώ είχε και 23 ριμπάουντ (9 επιθ.) με τον Παναθηναϊκό να έχει 13.

O Oλυμπιακός συνέχισε με την ίδια διάθεση σε επίθεση και ριμπάουντ, και παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έβγαλε την πρώτη φάση του σε συνεργασία πικ εν ρολ στο 22’ (Σίγνκλεντον με Καλάθη) μειώνοντας σε 52-36, κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +22 (60-38) με τους Παππά και Καλάθη να έχουν τρία φάουλ, και τους παίκτες του να κάνουν λάθος ακόμα και στην επαναφορά. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 68-49 με τον Πρίντεζη να σκοράρει όπως θέλει τους τελευταίους πόντους του Ολυμπιακό στο τελευταίο τετράλεπτο, και τον Αργύρη Πεδουλάκη να περνάει τον Μπουρούση στο πακρέ στο 29’, και τον Καλάθη να έχει 2/9 σουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με πατημένο το γκάζι και στην 4η περίοδο, και με τον Παναθηναϊκό να έχει κάποιες σπασμοδικές αντιδράσεις με Φελντέιν και Φώτση, ανέβασε την διαφορά στο +24 (81-57) στο 34’, με το πάρτι στο ΣΕΦ να δείχνει ασταμάτητο. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 88-63, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει την έκταση της νίκης του στον πρώτο τελικό το 2014.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-32, 68-48, 88-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπίρτς 9 (6 ριμπ.), Σπανούλης 2 (7 ασίστ), Πρίντεζης 18 (5 ριμπ.), Παπανικολάου 4 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Γκρίν 14 (2), Γιάνγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 9 (3/6 τριπ., 9 ριμπ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σίνγκελντον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκίστ 10, Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1/5 τριπ.), Ρίβερς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσηςς 12.