Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Stoiximan.gr Bsket League με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μετά την νίκη του επί της Κύμης με 93-45.

Την μάχη της παραμονής κέρδισε ο Κόροιβος Αμαλιάδας καθώς κέρδισε με 66-62 τον Προμηθέα Πατρών και κατάφερε να μείνει και φέτος στην μεγάλη κατηγορία. Ο Απόλλωνας παρά την νίκη του επί του Λαυρίου με 72-61 λόγω της νίκης της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου υποβιβάστηκε στην Α2 έπειτα από πολλά χρόνια. Επίσης την μάχη των playoffs κέρδισε το Λάυριο παρά την ήττα του, καθώς και ο Προμηθέας ηττήθηκε. Ακόμα ο Άρης κέρδισε την ΑΕΚ  με 81-77 και πήρε και μαθηματικά την 4η θέση.

Διαβάστε αναλυτικά τι έγινε στα ματς:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ-ΛΑΥΡΙΟ

Σπουδαίο ματς έγινε και στην Πάτρα με την κάθε ομάδα να θέλει την νίκη για τους δικούς της (σημαντικούς) λόγους.Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη παρότι το ματς ήταν κλειστό ήταν μπροστά με 9-7, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με 13-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με ένα σερί 7-1 πήραν μία διαφορά 10 πόντων (20-10 στο 13′), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 35-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου ματς στην Πάτρα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 41-32 στο 25ο λεπτό και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 50-41.Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Απόλλωνα να κρατάει το προβάδισμα με 56-48 6 λεπτά πριν το τέλος, αλλά το Λαύριο προσπαθούσε να μειώσει. Ο Απόλλωνας τελικά κέρδισε με 72-61 το Λάυριο αλλά τελικά υποβιβάστηκε καθώς ο Κόροιβος κέρδισε. Το Λαύριο παρά την ήττα του θα δώσει το παρών στα playoffs καθώς πήρε την 8η θέση.

Καλύτερος του Απόλλωνα ήταν ο απίστευτος Μπαρτ με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Χάμιλτον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα στατιστικά ΕΔΩ.

ΑΡΗΣ-ΑΕΚ

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του από νωρίς καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με την ΑΕΚ απλά να έχει ένα μικρό προβάδισμα (8-5 στο 5′). Το πρώτο δεκάλεπτο στο «Nick Galis Hall» έκλεισε με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές και να παίρνει διαφορά 9 πόντων (24-15). Στην δεύτερη περίοδο του ντέρμπι των «κιτρίνων» η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα σχετικά άνετα (29-24 στο 14΄’), ενώ το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -10 (47-37)

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου διαχειρίζονταν εξαιρετικά το προβάδισμα τους (53-43 στο 25′) με τον Άρη να παίζει πολύ μέτρια ειδικά στην άμυνα του. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη να μειώνει σε 57-54 και το ματς να γίνεται ξανά αμφίρροπο. 6 λεπτά πριν το τέλος της τελευταίας περιόδου και του αγώνα στην Θεσσαλονίκη, η ΑΕΚ κρατούσε με «νύχια και δόντια» το προβάδισμα 62-61, ενώ το τέλος του αγώνα οι «κίτρινοι» έκαναν την ανατροπή πήραν την νίκη με 81-77 και κατέκτησαν και μαθηματικά την 4η θέση.

Ο Κάμινγκς ξεχώρισε στο ντέρμπι που έγινε στην Θεσσαλονίκη με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτη τον Ξανθόπουλο ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ είχε 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από την ΑΕΚ καλύτερος ήταν ο ΜακΓκράθ με 17 πόντους και 2 ασίστ.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ

Το ματς στην Λευκάδα είχε μόνο έναν ενδιαφερόμενο καθώς οι Κρητικοί ήθελαν την νίκη για να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά στα playoffs. Πάντως ή αδιάφορη και πεσμένη Δόξα ήταν ανταγωνιστική (10-7 το Ρέθυμνο στο 5′), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με το Ρέθυμνο στο +7 (22-15). Το δεύτερο δεκάλεπτο του ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο των παικτών του Νίκου Βετούλα καθώς πήραν μία διαφορά των 11 πόντων (32-12) και στο τέλος του πρώτου μέρους το σκορ ήταν 45-28 με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με την διαφορά του Ρεθύμνου να μεγαλώνει στο +20 (54-34 στο 26′) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 58-44. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά και το Ρέθυμνο πήρε την νίκη με 80-67 και πανηγύρισε την εδραίωση του στην πρώτη 8αδα

Κορυφαίοι των Κρητικών στο ματς που έγινε στην Λευκάδα ήταν ο Τάλτον με 19 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος με 17 πόντους και 3 ασίστ. Από την Δόξα προσπάθησε και πάλι ο Μάρας με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-ΤΡΙΚΑΛΑ

Εξαιρετικό και παράλληλα αδιάφορο ματς έγινε στην Ρόδο με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο και επιθετικό μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο 6′ με 13-11 και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 20-19 υπέρ του Κολοσσού. Το δεύτερο δεκάλεπτο στο νησί «των Ιπποτών» είχε πρωταγωνιστές τους Ροδίτες (32-25 στο 15′), ενώ στο τέλος το σκορ ήταν 45-26 με όλα να έχουν τελειώσει όσο αφορά το αποτέλεσμα.

Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμα πιο χαλαρό και ελεύθερο με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ (53-30 στο 25′), ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 60-38. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι Ροδίτες πήραν την νίκη με 73-53 και για μία ακόμα χρονιά θα δώσουν το παρών στα playoffs.

Κορυφαίοι για τον Κολοσσό ήταν ο Σαλούστρος με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ρέντικ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τα Τρίκαλα προσπάθησε ο Μπάρλοου με 13 πόντους.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

Ματσάρα από την αρχή έγινε στην Αμαλιάδα όπου και οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία την νίκη. Οι Πατρινοί είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα 15-13 στο 6′, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά με 18-17 σε ένα πολύ σπουδαίο ματς.Στην δεύτερη περίοδο στην Αμαλιάδα ο Κόροιβος κρατούσε το προβάδισμα έστω και στην ελάχιστη τιμή (23-22 στο 14′), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά 7 πόντων (35-28).

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο το παιχνίδι «άναψε» για τα καλά με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να μειώνουν σε 38-37 (στο 25′) και όλα πλέον να αρχίζουν στο ματς από την αρχή. Το δεκάλεπτο έληξε με 48-45 υπέρ του Κοροίβου, ενώ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε «ροντέο» και πολύ σκληρό με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη. Στο 35ο λεπτό του αγώνα στην Αμαλιάδα ο Κόροιβος είχε πάρει ένα καλό προβάδισμα 8 πόντων (60-52) και ήταν κοντά στην μεγάλη νίκη σωτηρίας που έψαχνε. Ο Κόροιβος τελικά πήρε την νίκη χάρη σε ένα καλάθι του Γκότσερ στα 32 ‘ (64-62) (τελικό 66-62) και παρέμεινε στην κατηγορία, ενώ ο Προμηθέας στην πρώτη του σεζόν στην Α1 δεν κατάφερε στο τέλος να μπει στα playoffs

Από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου αυτοί που ξεχώρισαν στο ματς παραμονής ήταν ο Σταρκς με 14 πόντους και 4 ασίστ και ο Σπυριδωνίδης με 13 πόντους, ενώ από τον Προμηθέα καλύτερος ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΚΥΜΗ

Ο Ολυμπιακός ήθελε την νίκη απέναντι στην Κύμη ώστε να πάρει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, κάτι που οι γηπεδούχοι έδειξαν από την καθώς στο 5ο λεπτό πήραν μία διαφορά 11 πόντων (15-4), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 29-6 (!) και το ματς ουσιαστικά να έχει τελειώσει πριν καν αρχίσει. Στην δεύτερη περίοδο στο ΣΕΦ η διαφορά ανέβηκε ακόμα πιο πολύ με τον Ολυμπιακό να είναι απόλυτα σοβαρός (38-11 στο 14′), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 50-19.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού στο Φάληρο ήταν πολύ χαλαρό με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες ενόψει των ματς με την Εφές και την Κύμη να προσπαθεί να μειώσει (60-30 στο 26′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 65-32. Στο τέταρτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει σοβαρά (77-43 στο 35′), ενώ το ματς έληξε με τους Πρωταθλητές να κερδίζουν με 93-45.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο εξαιρετικός Γιανγκ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 ασίστ και ο Σπανούλης με 14 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την Κύμη ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Τουντζιαράκης με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.