Ολοκληρώθηκε η 25η αγωνιστική της Stoiximan,gr Basket League και πλέον απομένει ακόμα μία στροφή για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου (13/4) με τις ομάδες που θα συμμετέχουν στα playoffs, αλλά και που θα υποβιβαστούν στα Α2 να έχουν ξεκαθαρίσει σε μεγάλο βαθμό.

Μόνο νίκες γηπεδούχων είχαμε στην πρώτη πράξη της προτελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος, με την Κύμη να κερδίζει τον Απόλλωνα με 76-70 και να πανηγυρίζει την παραμονή, ενώ σημαντικές εντός έδρας νίκες πέτυχαν το Λαύριο και τα Τρίκαλα απέναντι σε Άρη (75-70) και Δόξα Λευκάδας (74-68) αντίστοιχα. Επίσης ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στον Κόροιβο που κινδυνεύει και τον οποίο νίκησε με 75-66, ενώ η ΑΕΚ παραλίγο να σοκαριστεί από τον Κολοσσό αλλά την γλίτωσε στο τέλος και κέρδισε με 82-81.

Αναλυτικά τι έγινε στα σημερινά ματς:

ΚΥΜΗ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Δυναμικά μπήκε η Κύμη στο γήπεδο και έδειξε από την αρχή ότι ήθελε την νίκη, ώστε να σωθεί (14-9 στο 4′) με τον Απόλλωνα όμως να μην την αφήνει να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος στην Χαλκίδα έληξε με τους γηπεδούχους στο +7 (28-21) και τους Πατρινούς να φαίνεται να μην έχουν καθαρό μυαλό στην άμυνα. Ο Απόλλωνας έκανε την αντεπίθεση του και πέρασε μπροστά με 36-34 χάρη σε ένα σερί 14-6, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Κύμη μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (39-38) σε ένα μεγάλο ντέρμπι παραμονής.

Το δεύτερο εικοσάλεπτο στο κλειστό της Χαλκίδας ξεκίνησε όπως και το πρώτο δεκάλεπτο, με την Κύμη να ανεβάζει την διαφορά στο +7 (52-45) και τον Απόλλωνα να χάνει τον ρυθμό του, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 9 πόντους (58-49) και πλέον η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε με στόχο να μειώσει και τα κατάφερε με το σκορ 6 λεπτά πριν το τέλος να είναι 62-56 και τα πάντα ανοιχτά πλέον μέχρι την λήξη. Η Κύμη στο τέλος άντεξε και πήρε την μεγάλη νίκη παραμονής απέναντι στον Απόλλωνα με 76-70 και θα αγωνιστεί και του χρόνου στην Stoiximan.gr Basket League!

Καλύτεροι για τους νικητές που πήραν την σπουδαία νίκη ήταν ο Όρτον με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Καντί με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησε ο Χίκι με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ.

ΛΑΥΡΙΟ-ΑΡΗΣ

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο Λάυριο από την αρχή με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη απλά να έχουν ένα μικρό προβάδισμα με 12-10 (στο 5′), με τον Άρη να έχει θέμα στην άμυνα.Το ματς ήταν εξαιρετικό με υψηλό σκορ και τον Άρη μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 23-22. Το ματς ήταν απόλυτο ντέρμπι και η ισοπαλία (30-30) ήταν δίκαιη αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη πολύ, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά έστω και με 39-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ και με ένα σερί 12-5 πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 50-44 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Η τρίτη περίοδος έληξε με το Λαύριο να εντυπωσιάζει και να μεγαλώνει την διαφορά στο +7 (60-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε σε 62-57 περίπου 6 λεπτά πριν την λήξη του ματς. 3 λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν την νίκη στα χέρια τους με το σκορ στο 66-61 με τον Άρη να μην φαίνεται να μπορεί ν γυρίσει το ματς. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την σπουδαία νίκη με 75-70.

Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλεη διακρίθηκαν ο Μπολντς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Περράκης με 12 πόντους, ενώ από το «ναυάγιο» του Άρη σώθηκε μόνο ο Κάμινγκς με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ.

ΠΑΟΚ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Εξαιρετικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού στην «Πυλαία» κάτι που φαινόταν και από το σκορ (13-6 στο 6′) με τον Κόροιβο να μην είναι καθόλου συγκεντρωμένος. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά να μεγαλώνει ακόμα πιο (20-7) και τους φιλοξενούμενους να είναι απογοητευτικοί. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (26-11), ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με την διαφορά στο +15 (38-23) και τον ΠΑΟΚ να είναι αγκαλιά με την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην Θεσσαλονίκη οι γηπεδούχου συνέχιζαν να παίζουν καλά και να μην αφήνουν τον Κόροιβο του Ντίνου Καλαμπάκου να «ανασάνει» (48-30 στο 25′), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 58-50 και τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεση τους. Μάλιστα ο Κόροιβος είχε γυρίσει το ματς για τα καλά και 5 λεπτά πριν το φινάλε είχε μειώσει σε 61-57 και πλέον ήταν κοντά στην μεγάλη ανατροπή. Τελικά η ανατροπή στην «Πυλαία» έμεινε ημιτελής με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη με 75-66 και τον Κόροιβο να θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική για να σωθεί.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Πέινερς με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σόμπι με 15 πόντους, ενώ καλύτερος του Κόροιβου ήταν ο ΜακΛέλαν με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΡΙΚΑΛΑ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Η Δόξα Λευκάδας μπορεί να ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, όμως όπως και απέναντι στην ΑΕΚ έτσι και μέσα στα Τρίκαλα έδειξε διάθεση και συγκέντρωση (10-7 στο 7′) με τους γηπεδούχους να είναι κακοί. Τα Τρίκαλα ανέτρεψαν την κατάσταση στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-12) με την Δόξα να είναι όμως καλή. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν με στόχο στην δεύτερη περίοδο να «καθαρίσουν» το ματς κάτι που φάνηκε να καταφέρνουν (29-16 στο 15′), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +15 (39-24) και την Δόξα να έχει παραδοθεί.

Στα Τρίκαλα δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να το επιβεβαιώνουν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Δόξας Λευκάδας (43-30 στο 25′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Τρίκαλα μπροστά με 56-40 και όλα ουσιαστικά να έχουν κριθεί. Στην τέταρτη περίοδο η Δόξα προσπάθησε να μπει στο ματς και μείωσε 6 λεπτά πριν το τέλος σε 58-50, αλλά και πάλι δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα. Στο τέλος η ποιότητα και το θέλω των Τρικάλων τους έδωσε την νίκη με 74-68 με την Δόξα Λευκάδας να αποχαιρετάει την Α1 και μαθηματικά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τσαγκαράκης με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Μπάρλοου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από την Δόξα ξεχώρισε ο Μάρας που έκανε double double με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΑΕΚ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ

Στην ΑΕΚ ήξεραν πως το ματς με τον Κολοσσό Ρόδου θα ήταν πολύ δύσκολο παρότι ο «δικέφαλος» ήταν το φαβορί στα χαρτιά, κάτι που στο παρκέ όμως δεν φάνηκε στην αρχή (15-10 στο 7′). Τελικά οι Ροδίτες μεγάλωσαν λίγο περισσότερο την διαφορά (19-12) στο φινάλε της πρώτης περιόδου με την ΑΕΚ να μην έχει «μπει» ακόμα στο παρκέ. Ο Κολοσσός συνέχισε να είναι εξαιρετικός και κρατούσε εύκολα το προβάδισμα με 27-21 στο 15ο λεπτό. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να παραμένουν μπροστά με 40-34.

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ είχε άλλη εικόνα με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει 48-48 με σερί 14-8 και τον Κολοσσό να χάνει την συγκέντρωση του και την άμυνα του να έχει προβλήματα. Το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο +5 (60-55). Με το ματς στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ είχε πλέον ξεκάθαρα το πάνω χέρι με το προβάδισμα των 7 πόντων (65-58) στο 34ο λεπτό. Στα 2 λεπτά πριν την λήξη τελικά η ΑΕΚ «καθάρισε» την νίκη με το σκορ στο 74-68, ενώ το ματς τελείωσε με 82-81.

Από την ΑΕΚ που γλίτωσε μία τραγική ήττα ξεχώρισαν ο Σάκοτα με 21 πόντους και με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Ντίξον, ενώ από τον εξαιρετικό Κολοσσό κορυφαίος ήταν ο Χολ με 18 πόντους και 8 ασίστ.