Την ήττα γνώρισε το Ρέθυμνο από την Βενέτσια του Μάικ Μπράμος με 80-66 σε φιλικό ματς που έγινε απόψε. Οι Κρητικοί ήταν πάρα πολύ καλοί μέχρι το 35‘, όμως εκεί «λύγισαν» και η διαφορά ξέφυγε.

Από την αρχή του ματς το Ρέθυμνο ήταν ανταγωνιστικό και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-16 χάρη στην εξαιρετική του άμυνα. Στην δεύτερη περίοδο ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα κάτι που ευνόησε την Βενέτσια η οποία πήγε στα αποδυτήρια με +2 (37-35). Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες των Κρητικών προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και τα κατάφεραν παρότι η διαφορά ανέβηκε λίγο (59-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι Ιταλοί «ξέσπασαν» και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με πάνω από 10 πόντους και κάπως έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80-66 με το Ρέθυμνο να κρατάει την πολύ καλή παρουσία για 3 δεκάλεπτα.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Ετζίμ με 20 πόντους, ο Όρτνερ με 14 πόντους και οι πρώην «Έλληνες» Χάγκινς με 12 και Χέινς με 5. Επίσης ο Μπράμος πρόσθεσε 5 πόντους και πολύ ενέργεια στην άμυνα. Από το Ρέθυμνο διακρίθηκε ο Φίτζπατρικ με 13 πόντους και ο Άνρολντ με 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-37, 53-59, 66-80