Το Ρέθυμνο δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στη Λουκόιλ Ακαντέμικ, καθώς ηττήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι του «Πέτρος Οικονομάκης» με 78-80 και ολοκλήρωσε το τουρνουά έχοντας τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Οι διοργανωτές είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά στο τέλος η ομάδα της Βουλγαρίας κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με στόχο να επιβάλλει η καθεμία τον ρυθμό της και να πάρει το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες της Λουκόιλ κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα απέναντι στην ομάδα της Κρήτης, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάποια διαφορά καθώς η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-16. Στη συνέχεια ο ΑΓΟΡ βρήκε ρυθμό και είχε πολύ καλή εικόνα επιθετικά βρίσκοντας τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι σχετικά εύκολα. Μάλιστα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν και μια καλή διαφορά, καθώς προηγήθηκαν με 43-34.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι παίκτες της ομάδας της Βουλγαρίας προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να μπουν εκ νέου στο… κόλπο της νίκης. Η Λουκόιλ μείωσε τη διαφορά και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 (63-58), δείχνοντας ότι μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω. Μάλιστα στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Καλαμπόκη να ισοφαρίζει το παιχνίδι με τρίποντο 1΄36΄΄ πριν από το τέλος του αγώνα. Η Λουκόιλ όμως ξαναπήρε το προβάδισμα και τη νίκη στο τέλος με 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 43-34, 63-58, 78-80.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 11 (3), Καλλινικίδης 3, Κουμπούρας, Αγγελόπουλος 6 (1), Προύιτ 2, Γκάμπριελ 12 (1), Καλαμπόκης 5 (1), Κανονίδης 18 (4), Αρμπετ 3 (1), Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 16 (2), Αντωνόπουλος, Σίνης.
Λουκόιλ Ακαντέμικ (Κόστιτς): Γουάιτ 16 (1), Βεργίνης 12 (1), Τάκερ 7, Κόλεφ 4, Μίνκοφ 6 (2), Αβράμοφ, Μαρτσίνκοβιτς 5 (1), Γκεοργκίεφ 20 (1), Ατσάρα 10.