Την φιλική νίκη απέναντι στον Απόλλων Πατρών πήρε το Ρέθυμνο με 79-78 χάρη στον «μαγικό» Χάρη Γιαννόπουλο ο οποίος σημείωσε 25 πόντους και μάλιστα ευστόχησε και στις κρίσιμες βολές στο τέλος.

Από την αρχή του ματς οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη ήταν καλύτεροι και στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά 15 πόντων (27-12), όμως οι Πατρινοί αντέδρασαν και γύρισαν το ματς (39-39) και μάλιστα πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 41-45. Στο δεύτερο μέρος έγινε ένα εξαιρετικό παιχνίδι παρά τον φιλικό του χαρακτήρα με τους παίκτες του κόουτς Μέξα να κρατούν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με 60-62. Στο τέλος όμως «αυτοκτόνησαν», αφού μετά τις 2/2 βολές του Γιαννόπουλου στα 30′ πριν το τέλος με το σκορ στο 79-78 έχασαν τέσσερις ευκαιρίες να πάρουν την νίκη.

Κορυφαίος για το Ρέθυμνο εκτός του Γιαννόπουλου (25π.) ήταν ο Άρνολντ με 18 πόντους, ενώ από την πλευρά του Απόλλωνα ξεχώρισε ο Μπάβτσιτσς με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Αρνολντ 18, Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8, Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (2), Εντουαρντς 9 (7ριμπ.).

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρ., 6 ριμπ.), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.