Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του 2ου τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης” για τον Πανιώνιο. Οι Νεοσμυρνιώτες, ύστερα από ένα αμφίροπο παιχνίδι επικράτησαν του οικοδεσπότη ΑΓΟΡ με 76-69. Οι “κυανέρυθροι” βασίστηκαν στην εξαιρετική τους άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και στην επιθετική δεινότητα των Μίλμπουρν και Γκιμπς και διατηρούσαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα μία διαφορά ασφαλείας, που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 11-5 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια όμως ο Μπράουν ανέλαβε δράση και οι Κρητικοί ισορρόπησαν το παιχνίδι. Ο Ντούβνιακ βοήθησε τον Αμερικανό στο σκοράρισμα και ο ΑΓΟΡ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο πόντων στο ημίχρονο (36-34).

Οι οικοδεσπότες ανέβσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως η συνέχεια ανήκε στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και με αιχμή τον Γκιμπς που πέτυχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο πήρε προβάδισμα με 58-54.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΓΟΡ ήταν άστοχος από το τρίποντο κάτι που επέτρεψε στον Πανιώνιο να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-36, 58-54, 76-69.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 6, Πέιν 8, Αθηναίου 6 (1), Γκιμπς 17 (2), Μίλμπουρν 11 (1), Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 6 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 3, Ντραγκίτσεβιτς 2, Μπούκερ 2.
ΑΓΟΡ (Κουφός): Μπράουν 22 (3), Καλλινικίδης, Γουάιτ 7, Αγγελόπουλος 5, Τσαρούχας, Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 9 (1), Πέτγουεϊ 3, Σιζόπουλος.