O Άρης αντιμετωπίζει την Ούνιξ Καζάν στο “Nick Galis Hall”(56-55, 30′) για την 8η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup.

Στο 28′ λεπτό του αγώνα και με το σκορ στο 51-52 ο Βασίλης Σίμτσακ δέχτηκε αγκωνιά στο πρόσωπο από τον Άντον Πονκρασόβ. Οι διαιτητές καταλόγισαν το αντιαθλητικό φάουλ όπως ήταν αναμενόμενο, όμως ο παίκτης του Άρη χρειάστηκε να μείνει ξαπλωμένος για μερικά λεπτά, καθώς όπως φάνηκε το χτύπημα που δέχτηκε του προκάλεσε πρόβλημα στον αυχένα. Στον αγώνα υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, με το ιατρικό τιμ των “κιτρινόμαυρων” να τοποθετεί τελικά κολάρο στον Σίμτσακ.

Παρ’ όλα αυτά ο φόργουορντ του Άρη δεν θέλησε να μεταφερθεί εκτός παρκέ με το φορείο και προτίμησε να σταθεί μόνος του όρθιος, με τον κοινό στο “Nick Galis Hall” να σηκώνεται στο… πόδι, προκειμένου να τον αποθεώσει για την “μαχητικότητα” του.