Ανεβάζοντας εντυπωσιακά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης κέρδισε στην Ιταλία την Βενέτσια με 80-72, σε φιλική αναμέτρηση που είχε φιλανθρωπικό σκοπό. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους Βίκτορ Σανικίτζε και Μιχάλη Τσαϊρέλη) έκανε ένα σερί 17-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, που της έδωσε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά τη νίκη.

Το φιλμ

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, όμως, με καλή άμυνα και ένα επί μέρους σκορ 12-4 η ομάδα μας προσπέρασε με 3π. (12-9, στο 6′). Εκμεταλλευόμενοι την περιφερειακή τους ευστοχία οι παίκτες της Βενέτσια ανέκτησαν το προβάδισμα, όμως, οι Μούρτος και Ξαθόπουλος τους «πλήρωσαν» με το ίδιο νόμισμα και δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν (24-23, στο 10′).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των «κιτρίνων» και «έχτισαν» μια διαφορά 9π. (37-28, στο 15′). Καββαδάς και Μούρτος ήταν εκείνοι που έδωσαν κάποιες λύσεις επιθετικά στην ομάδα μας (41-37, στο 19′), η οποία τελικά πήγε στα αποδυτήρια με την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου με -6 (43-37, στο 20′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Άρη. Με ευστοχία, πρωταγωνιστές τους Τζένκινς, Μαρμπλ και εξαιρετική άμυνα, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα σερί 17-0 και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, με 54-43. Η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (48-62). Η τρίτη περίοδος έληξε στο 53-62.

Με πόντους των Μούρτου, Κάμινγκς ο Άρης ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 14 πόντους (53-67), στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο η Βενέτσια έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 64-68. Τζένκινς και Καββαδάς έφεραν ξανά τους φιλοξενούμενους στο +8 (64-72) και πέντε σερί πόντου του Αμερικανού γκαρντ επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (66-77). Η ομάδα μας κράτησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-23, 43-37, 53-62, 72-80.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 7, Χάγκινς 14, Έτζιμ 6 (2), Πέριτς 14, Τόνουτ 6, Φιλόϊ 3 (1), Όρτνερ 8, Βιτζιάνο 2, ΜακΓκι 12.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 11 , Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης, Τζένκινς 16 (4), Κάμινγκς 10, Ζάρας 2, Χρηστίδης, Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ 2 , Μπάκνερ 6, Καββαδάς 17.