Σε φιλικό αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο «NIck Galis Hall» ο Άρης γνώρισε την ήττα με 70-71 από την Μπεσίκτας, αφού αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Στην πρώτη περίοδο του ματς οι δύο ομάδες ήταν καλές στην άμυνα και κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 15-16 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τζένκινς και Κάμινγκς με δικά τους καλάθια έστειλαν τον Άρη στο +4 (27-23), όμως η Μπεσίκτας έτρεξε ένα σερί 1-10 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 34-35. Στο δεύτερο μέρος ο Τζένκινς ήταν εντυπωσιακός και με 10 προσωπικούς πόντους έκανε το 46-45, αλλά και πάλι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν κράτησαν το προβάδισμα στο σκρο το οποίο έγινε 51-53. Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι ήταν μπροστά στο 34′ με 56-54 και μάλιστα έτρεξαν ένα σερί 5-0 με εντυπωσιακή άμυνα και διαμόρφωσαν το σκορ σε 58-69 στο 36′. Εκεί όμως ο Άρης «ξύπνησε»και με δικό του σερί 9-0 μείωσε σε 70-71. Όμως στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος πάσα με τον Τζένκινς και η Μπεσίκτας πήρε τη νίκη με 71-70.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ρολλ με 16 πόντους, ενώ από την πλευρά του Άρη ξεχώρισε ο Τζένκινς με 20 πόντους και 4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71.

ΑΡΗΣ: Marble 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Jenkins 20 (4), Cummings 11 (2),Ζάρας 3 (1), Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Buckner 4, Καββαδάς 5.

Besiktas: Caraman, Edge, Sipahi 4 (1), Guler, Clark 13 (1), Veyseloglu 2, Stimac 11, Thompson 6 (2), Roll 16 (2), Sanli 2, Strawberry 11 (3), Weems 6.