Ο Άρης όντας καλός μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Μπουγιουκσεχίρ, γνώρισε την δεύτερη του ήττα στο τουρνουά της Προύσας με σκορ 77-65.

Για τον Άρη και πάλι πρώτος σκόρερ ήταν ο Βον (12), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο Γουίβερ (10), ενώ σημαντικό κέρδος από το παιχνίδι αυτό είναι η παρουσία του νεαρού Βασίλη Χρηστίδη που πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής και σημείωσε 11 πόντους.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας διψήφια διαφορά νωρίς στο παιχνίδι με (14-4) στο 4′, με το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ 28-19 υπέρ των ”κιτρινόμαυρων”.

Βασιλόπουλος και Γιάνκοβιτς κράτησαν την ομάδα τους στο +10, 24-34, πριν η Μπουγιουκσεχίρ τρέξει σερί 9-0 για να μειώσει στον πόντο. Οι Τούρκοι ανεβάζοντας την απόδοση τους στην άμυνα πέρασαν μπροστά με 39-36, με τον Βον να απαντάει με την λήξη του ημιχρόνου, σκοράροντας σε δύσκολο τρίποντο (39-39).

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Αρης άφησε στα… αποδυτήρια την καλή σε γενικές γραμμές εικόνα του, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και ξέφυγαν στο σκορ, αναγκάζοντας τον Αρη να κυνηγάει το σκορ, κάτι που τον ανάγκασε να δεχτεί εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι.

Προς το τέλος του αγώνα με συνεχόμενους πόντους του Βον, η διαφορά κατέβηκε σε μονοψήφιο αριθμό (68-62), όμως ένα τρίποντο και ένα γκολ-φάουλ καλάθι για την Μπουγιουκσεχίρ, έφεραν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους δέκα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-39, 54-53, 77-65.

Μπουγιουκσεχίρ: Γιάνκοβιτς 21, Σανλί 1, Μπιρσέν 7, Οζντογκάν 3(1), Κορκμάζ 12(1), Φολ 5, Χάρις 4, Γκονλούμ 4, Τουφάν 7, Πράιορ 8(1), Μπουθ 5(1).

Άρης: Βον 12(2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 5(1), Δίπλαρος 4(1), Χρηστίδης 11, Μούρτος 10, Αθηναίου 2, Μόραντ, Βασιλόπουλος 7(1), Γουίβερ 10(1).