Σε φιλικό ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Nick Galis Hall» ο Άρης επικράτησε με 63-57 επί του Απόλλων Πατρών κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλιξενούμενοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο και βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με μικρές διαφορές πάντως. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα στο +2 (26-28) και τον Άρη να προβληματίζει με την εμφάνιση του. Πάντως στο δέυτερο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασαν «στροφές» και με όπλο τις επιθέσεις μέσα από το «ζωγραφιστό» με τους Μπάκνερ και Καββαδά γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με +6 (48-42). Στη τελευταία περίοδο η διαφορά στο σκορ έμεινε στα ίδια επίπεδα και οι «κίτρινοι» πήραν τελικά τη νίκη με 63-57 χάρη στην άμυνα τους και τον Μπάκνερ στην επίθεση (18π.).

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Μπάκνερ με 18 πόντους και ο Κάμινγκς με 12, ενώ από την πλευρά του πολύ καλού Απόλλωνα ξεχώρισε ο Τσιάρας με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-28, 48-42, 63-57.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Jenkins 6, Cummings12, Ζάρας 4, Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Buckner 18, Καββαδάς 6.

Απόλλων: Jones 4, Βεργίνης 3, Σλαφτσάκης 3, Kalinoski 3 (1), Russell 7 (1), Bavcic 8 (1), Κουζέλογλου 7 (1), Τσιάρας 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος 1, Cobbins 4,Διαμαντάκος 7.