Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο “Nick Galis Cup” o Άρης, ο οποίος επικράτησε 72-60 επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Την έναρξη της αναμέτρησης πραγματοποίησε ο Νίκος Γκάλης, προς τιμήν του οποίου διεξάγεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το διεθνές τουρνουά, το οποίο άλλωστε έχει και το όνομά του.

gkalis jumpball

“Να ευχαριστήσω όλο τον κόσμο που μας τίμησε και τις ομάδες που ήρθαν” είπε αρχικά από το κέντρο του γηπέδου ο Νίκος Γκάλης.

gkalis mikrofwno gkalis cup

“Με λίγες προπονήσεις, θα μπορέσουμε να ξαναπαίξουμε. Θα βάψουμε και τα μαλλια”, ανέφερε στη συνέχεια χαριτολογώντας.

Το φιλμ

Παίρνοντας ώθηση από το “καυτό” “Nick Galis Hall”, ο Άρης πραγματοποίησε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα, καταφέροντας να προηγηθεί με 16-2. Η Ολίμπια Λιουμπλιάνας, ωστόσο αντέδρασε και μείωσε αρχικά σε 19-12, με τον Άρη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 21-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο, όπως το πρώτο, κι έτσι ξέεφυγαν ξανά με 29-20, ενώ λίγο αργότερα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (34-20), την οποία και διατήρησαν ως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44-30, 20′).

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Με την ίδια προσήλωση στην άμυνα και με πολλές λύσεις στην επίθεση, ο Άρης δεν επέτρεψε στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας να συμμαζέψει κάπως τη διαφορά κι έκλεισε την τρίτη περίοδο με 61-47, “κλειδώνοντας” την υπόθεση νίκη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Άρης έφτασε ακόμα και στο +19 (68-49, 34′) και κάπου εκεί επαναπαύτηκε, δίνοντας την ευκαιρία στους Σλοβένους να πλησιάσουν στους δέκα πόντους (67-57, 36′), όχι όμως περισσότερο. Έτσι,πήραν τη νίκη με 72-60 και ξεκίνησαν με το “δεξί” στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-30, 61-47, 72-60.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3, Τσούπκοβιτς 5, Φλιώνης, Ουάιτ 16, Ουότερς 10, Ζάρας, Χάγκινς 7, Κοέν 9, Μούρτος 4, Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 15.

Ολίμπια Λουμπλιάνας (Ποτότσνικ): Ζάκις 2, Τσάντσαρ, Ράιτ 2, Ρούπνικ 11 (1), Χρόβατ, Νίκολιτς 6, Βούκετσιτς 4, Λάπορνικ 25 (7), Ζαγκόρατς 7 (1), Μάχοβιτς 3.