Τα αποτελέσματα δεν έχουν καμία σημασία στους αγώνες προετοιμασίας και το ίδιο ισχύει φυσικά και για τον Άρη, ο οποίος άρχισε με ήττα από τη ΜΖΤ Σκοπίων (66-70) τα φιλικά του στο Αλεξάνδρειο.

Ο Goodwin (13 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους “κίτρινους”, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Notte (12), Τολιόπουλος (11). Ο Γιάννης Καστρίτης δεν χρησιμοποίησε μόνο τον Ismael Sanogo, που έφτασε στη Θεσσαλονίκη τα μεσάνυχτα του Σαββάτου (3/9).

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Άρης προηγήθηκε 7-0 και 9-2, αλλά στη 2η περίοδο η ΜΖΤ πέρασε μπροστά με 16-19. Το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο οι Σκοπιανοί ξέφυγαν με 33-40, πριν ανακάμψει ο Άρης και προηγηθεί με 42-40 και με 45-42.

Η ΜΖΤ πέτυχε στη συνέχεια επτά σερί πόντους, έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (45-49) και στο 4ο ξέφυγε ακόμα και με +13 (48-61). Οι “κίτρινοι” αντέδρασαν και με επιμέρους 15-2 ισοφάρισαν 63-63, αλλά στο τέλος η ΜΖΤ ήταν πιο ψύχραιμη.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-29, 45-49, 66-70

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 2, Γκούντγουιν 13, Τολιόπουλος 11 (2), Σχίζας 8 (2), Καββαδάς 6, Φίλλιος, Νότε 12, Σιδηροηλίας 3, Νετζήπογλου 3, Χάγκινς 8 (2).

ΜΖΤ: Κάφι 5 (1), Ματζέφσκι 7 (1), Ντ. Στογιανόφσκι 11 (3), Β. Στογιανόφσκι 16 (2), Ρόμπεφ 9 (1), Πάντεφ 2, Κρστέφσκι 5 (1), Μίτσοβιτς 15 (3).