Η Gran Canaria επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να επιβληθεί με άνετο και πειστικό τρόπο επί του Άρη (93-65). Ουσιαστικά η ισπανική ομάδα παρέμεινε αήττητη και ανέβηκε στο 10-0, την ώρα που οι “κιτρινόμαυροι” γνώρισαν την τέταρτη τους σερί ήττα και υποχώρησαν στο 3-7. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Prkacin με 13 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ για την ελληνική ομάδα διασώθηκε ο Τολιόπουλος με 18 πόντους.

Oι φιλοξενούμενοι εκκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι στο επιθετικό κομμάτι και με οδηγό τον Βασίλη Τολιόπουλο (πέντε πόντοι) πήραν πλεονέκτημα δύο πόντων (11-13), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς μπλόκαραν επιθετικά και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 8-0 (19-13). Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη χειρότερα για την ελληνική ομάδα, που έχασε περαιτέρω την επαφή της με το σκορ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -12 (29-17). Το συγκρότημα του Καστρίτη προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και με πρωτεργάτη τον Τολιόπουλο (13 πόντοι) πλησίασε στους 8 (33-25), ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην συνέχεια (41-32). To συγκρότημα του Lakovic εξακολουθούσε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +11 (49-38).

Ισπανοί συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι του αγώνα και πήραν αέρα 13 πόντων (54-41), ενώ από εκείνο το σημείο κι έπειτα το υπέρ τους προβάδισμα έπαιρνε ολοένα και περισσότερο ανοδική πορεία, καθώς έφτασαν να προηγούνται με 20 πόντους (65-45). O χαρακτήρας της αναμέτρησης παρέμεινε αναλλοίωτος και στα επόμενα λεπτά, με τα “καναρίνια” να πηγαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 22 πόντων (72-50) και να κλειδώνουν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65