Στην πρώτη του εμφάνιση μετά την επιστροφή του στην Καβάλα, ο Γιάννης Γκαγγκαλούδης έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει σημαντικά την Ενωση. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη της Καβάλας επί της Μπέογκραντ με 81-76, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Βαλκανικής Λίγκας. Το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Καβάλας στη διοργάνωση.

Ο “Γκάγκα” ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, δύο ριμπάουντ, εφτά ασίστ και δύο κλεψίματα, έχοντας μάλιστα καταλυτική παρουσία όταν η Μπέογκραντ ισοφάρισε σε 72-72 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Αξιος συμπαραστάτης του Γκαγκαλούδη, ο Μίτροβιτς με 17 πόντους.

Από την αρχή του αγώνα η Καβάλα έδειξε αποφασισμένη να καθαρίσει τον αγώνα και κατάφερε από νωρίς να αναπτύξει διψήφια διαφορά, η οποία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε τους 17 πόντους (47-30). Οι Σέρβοι αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη και σταδιακά πλησίαζαν την ελληνική ομάδα με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν (70-70), τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά μίλησε η ψυχραιμία και η εκτελεστική δεινότητα του Γιάννη Γκαγκαλούδη, ο οποίος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Καβάλα με (75-72) και ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο προς τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη διοργάνωση…

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 47-30, 59-49, 81-76.
ΚΑΒΑΛΑ (Χουγκαζ): Πάνος 11, Αράπης 6 (2), Καλαμπάκας 2, Στυλιανού, Στεφανίδης 13 (3), Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 17 (3), Γκαγκαλούδης 17 (1), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 13, Ιλιεφ 1.
ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ (Τζέκοβιτς): Νέσοβιτς 18, Σέπα 7 (1), Κνέζεβιτς 3, Μάλιτζαν 6, Πόποβιτς 15 (4), Γέφτιτς 4, Μαρίνκοβιτς 8, Σουτούλοβιτς 1, Ιβάνοβιτς, Παύλοβιτς 12 (1).

Στα τελευταία λεπτά μίλησε η ψυχραιμία και η εκτελεστική δεινότητα του Γιάννη Γκαγκαλούδη, ο οποίος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Καβαλα με (75-72) και ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο προς τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη διοργάνωση…