Η Καβάλα ηττήθηκε με 85-76 από την Μπέογκραντ στο πλαίσιο της Βαλκανικής Λίγκας, αν και ως τα τελευταία λεπτά πάλεψε για τη νίκη. Η ελληνική ομάδα, που παρουσιάστηκε με σημαντικές ελλείψεις, ακόμα και χωρίς τον Άγγελο Κορωνιό, κατάφερε να παρουσιάσει αξιόμαχο σύνολο και να διεκδικήσει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Καβάλα ήταν ο Καλαμπάκας που σημείωσε 20 πόντους, ενώ οι Αράπης και Κστέβσκι πρόσθεσαν από 14 πόντους.

Η Καβάλα έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο ότι δεν  θα παραδοθεί εύκολα, αφού επέβαλλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με οκτώ πόντους (26-18), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (45-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν το έβαλε κάτω, με αποτέλεσμα η περίοδος να λήξει ισόπαλη (60-60). Στην τελευταία, όμως, η κούραση κατέβαλλε τους παίκτες της Καβάλας, η οποία και “λύγισε” στο φινάλε επιτρέποντας στην Μπέογκραντ να φύγει νικήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 45-41, 60-60, 85-76.
ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ: Νέσοβιτς 12, Κνέζεβιτς 9 (1), Μαλιντζάν 5, Γιέφτιτς 9, Μαρίνκοβιτς 2, Σουτούλοβιτς 17 (1), Ιβάνοβιτς 10 (1), Μαξίμοβιτς 5 (1), Ντριμιτρίεβιτς, Μούργκανιτς, Πάβλοβιτς 16 (2).
ΚΑΒΑΛΑ: Αράπης 16 (1), Καλαμπάκας 20 (1), Πιεβάλιτσα 4, Βελισσαρίου 12 (1), Κστέβσκι 14, Ίλιεβ 10.