Δεν υπήρξε νικητής στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ του Κολοσσού και του Κεραυνού στο Βενετόκλειο, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 74-74 στο πρώτο τους φιλικό με τους Ροδίτες να αγωνίζονται χωρίς τον τραυματία Δημήτρη Τσαλδάρη.

Ο Κεραυνός ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 24-18, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά με ένα πόντο (35-34).
Στην επανάληψη ο Κολοσσός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τρία λεπτά πριν απότο τέλος του αγώνα πήρε προβάδισμα εννέα πόντων, όμως δεν το διατήρησε καθώς με 3/3 βολές 5” πριν το φινάλε, ο Διαμαντόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες ξανά αύριο (29/09, 18:30), σε έναν αγώνα όπου οι φίλαθλοι του Κολοσσού θα μπορούν να παρακολουθήσουν από κοντά την ομάδα τους, καθώς η σημερινή αναμέτρηση διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Διαιτητές: Θεοδοσίου – Ορφανός.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-35, 54-51, 74-74.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Γκέκος): Ντόλαρντ 7 (2), Κουμπούρας 6 (1), Χάτεν 9, Καλαϊτζής 6 (2), Βουγιούκας, Γεωργαλλής 8 (2), Καλαμπόκης 9, Ντέντι 14, Κουκουλάς 2, Ματσαμάς, Αυγενικός 2, Λάνγκφορντ 11, Δανάς.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ (Γιανναράς): Μέιζ 16 (2), Ραζής, Πηλαβάς 12 (2), Δεμερτζής, Διαμαντόπουλος 10, Νταμιάνοβιτς 2, Τρισόκκας 9, Γιουκνεβίτσιους, Ζαχαρίου 3 (1), Βον 12, Κίναρντ 10 (1).