Παρά την ποινή αφαίρεσης ενός βαθμού πριν από λίγες ημέρες, ο Κολοσσός δε… μάσησε από το ευρωπαϊκό Λαύριο και όντας σε τρομερή ημέρα σε άμυνα και επίθεση το διέλυσε με 82-59 -ανεβαίνοντας στο 5-2.

Μετά από ένα εξαιρετικά κλειστό πρώτο τρίλεπτο, όπου έλαβαν χώρα συνολικά 6 προσπεράσεις και 3 ισοφαρίσεις, ο Κολοσσός έτρεξε ένα τρομερό 14-2 σερί και έκανε το 6-7, 20-9 όντας τρομερά αποτελεσματικός σε επίθεση (75% ευστοχία, 2-4 τρίποντα, 5 ασίστ) και άμυνα (5-13 σουτ, 1-5 τρίποντα, 5 λάθη για 2 ασίστ).

Στη δεύτερη περίοδο όμως, το Λαύριο κατάφερε βρει τις ισορροπίες του αμυντικά και να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους Ροδίτες, που από τους 30 πόντους των πρώτων 10 λεπτών έπεσαν στους 13 στα επόμενα αλλά και περίπου 50% στην ευστοχία τους.
Ωστόσο, η αρμάδα του Σερέλη ήταν ιδιαίτερα μέτρια επιθετικά και δεν κατόρθωσε ποτέ ουσιαστικά να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 9, με τους γηπεδούχους να τη σταθεροποιούν εύκολα πάνω από τους 13.

Μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση συνέχισε στα ίδια μήκη κύματος, με τον Κολοσσό να ελέγχει με τρομερή κυκλοφορία και αποτελεσματικότητα από μακρινή απόσταση το μομέντουμ του αγώνα, και μέχρι και το 27′ να είναι σταθερά πάνω από τους 12-13 πόντους μπροστά στο σκορ -φτάνοντας μάλιστα και στο +17 με δύο σερί τρίποντα των Tillie και Williams.
Ωστόσο, το Λαύριο αντεπιτέθηκε λαμπρά στη συνέχεια με κύριο πρωτεργάτη την ενέργεια του Νικολαϊδη, και με ένα τρομερό 0-12 σερί μέχρι και το 30′ κατάφερε να μειώσει στους 5 (59-54).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ομως, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν αυτήν την υπεροχή τους, με αποτέλεσμα να εκκινήσουν με 0-7 σουτ και 1 πόντο μέχρι και το 35′, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα απίθανο 12-1 σερί έφτασε και στο +19 με καλάθι του Pot, που έφτασε τους 12 προσωπικούς σε μόλις 5 σουτ, ενώ στο 36′ ο Μαργαρίτης σε ακόμα μια PnP κατάσταση έφερε τη διαφορά στο +22 (77-55).

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Williams, Pot, Tillie και Momirov με 49 κοινούς πόντους με 17-39 σουτ αλλά και 9-23 τρίποντα.
Από την αντίπερα όχθη, μπορεί οι πρώτοι σκόρερ να ήταν οι Μουράτος και Carter με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, αλλά ο πλέον θετικός ήταν ο Νικολαίδης με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 22 λεπτά μαζί με 4-6 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.