Ανατροπή δεδομένων…

Μπορεί ο Κολοσσός να επικράτησε στο «Βενετόκλειο» του Απόλλωνα Πατρών με 64-63, χάρη στις τρεις βολές του Ντόμινίκ Ουέιτερς σε νεκρό χρόνο, μετά από το φάουλ που χρεώθηκε ο Μάριος Μπατής, αλλά ο Αθλητικής Δικαστής του ΕΣΑΚΕ δικαίωσε την ομάδα της Πάτρας, η οποία είχε καταθέσει ένσταση και κέρδισε το παιχνίδι με 61-63, καθώς ο Αθλητικός Δικαστής αποφάνθηκε ότι το φάουλ που δόθηκε εναντίον του γκαρντ των φιλοξενούμενων ήταν εκτός χρόνου, καθώς είχε την ευκαιρία να μελετήσει εξονυχιστικά το video της αναμέτρησης!!! Από την πλευρά τους οι Ροδίτες προτίθενται να καταθέσουν ένσταση επί της απόφασης στέλνοντας την στο ΑΣΕΑΔ.

Αναλυτικά η απόφαση:

«25/6-3-2015

ΑΠΟΛΛΩΝ

Δέχεται τυπικά και στη ουσία της την ένσταση της ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ ΚΑΕ. Αποφαίνεται ότι νικήτρια ομάδα του μεταξύ των ομάδων «Α.Ο. ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ» αγώνα καλαθοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας, αγωνιστικής περιόδου 2014-2015 που διεξήχθη 28-2-2015, είναι η φιλοξενούμενη ομάδα ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ με τελικό αποτέλεσμα 61 έναντι 63 πόντων».

Υπάρχει προηγούμενο δεδικασμένο:

Και όμως δεν είναι η πρώτη φορά που ο Αθλητικός Δικαστής του ΕΣΑΚΕ ενεργεί βάσει video, καθώς σε παιχνίδι που είχε γίνει ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Πανιώνιο στις 26/10/2008, και ενώ το σκορ ήταν 73-71 για την Ένωση ο Καλαμπόκης είχε κερδίσει δυο βολές κάνοντας το 73-73 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Τότε, ο Αθλητικός Δικαστής είχε αποφανθεί ότι το φάουλ που είχε κερδίσει ο παίκτης του Πανιωνίου ήταν εκτός χρόνου, με αποτέλεσμα να ακυρωθεί και η παράταση, και να κερδίσει η ΑΕΚ.

Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία μετά από την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή!