Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές με 86-79 στον τελικό του τουρνουά του Ηρακλείου προβληματίζοντας τον κόσμο του με την εμφάνιση του στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αφού βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 22 πόντους (74-52), αλλά αντέδρασε και ξαναμπήκε στο ματς χωρίς όμως να καταφέρει την ολική ανατροπή. Μεγάλη «πληγή» των «ερυθρόλευκων» ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ και η συνολική αμυντική λειτουργία. Από την πλευρά της η Εφές ήταν εξαιρετική σχεδόν σε όλο τον τελικό και έδειξε ότι φέτος θα ήταν άκρως ανταγωνιστική.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ξεκίνημα του αγώνα με 0/3 τρίποντα και πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα με την Εφές να προηγείται με 8-1 και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί το πρώτο τάιμ άουτ εσπευσμένα. Μετά το τάιμ άουτ τίποτα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ κακός και τους Τούρκους να προηγούνται με 12-2 και να έχουν καταφέρει ο Ολυμπιακός να μην έχει ευστοχήσει σε κανένα καλάθι εντός πεδιάς (0/7). Οι ερυθρόλευκοι μπορεί να σημείωσαν κάποια καλάθια, αλλά και πάλι η διαφορά ήταν διψήφια (19-9 στο 2:20) και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ 18-24. Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν και πάλι πολύ άσχημα και με 9-0 σερί της η Αναντολού Εφές βρέθηκε μπροστά με 17 πόντους (35-18) με πρωταγωνιστές τους Χάνεικατ και Τόμας. Παρότι οι Σπανούλης και Λοτζέσκι ευστόχησαν σε δύο τρίποντα (37-24), οι παίκτες του Περάσοβιτς έστειλαν τη διαφορά στο +19 (43-24) με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ και εκμεταλλευόμενοι την κάκιστη άμυνα του Ολυμπιακού 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο -17 (50-33) και να προβληματίζει έντονα με την εμφάνιση του σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-2 (52-39) με την μπάλα να ακουμπάει συνεχώς στο low post και τον Γιώργο Πρίντεζη. Το σερί μάλιστα συνεχίστηκε (12-4) με τρίποντα των Μάντζαρη-Παπανικολάου και η διαφορά μειώθηκε μετά από πολύ ώρα στους 9 (54-35) με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν στην άμυνα και να διαβάζουν σωστά το παιχνίδι στην επίθεση. Στη συνέχεια η Εφές κατάφερε να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (61-48) 4:50 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τους Κότον και Μπράουν να σκοράρουν. Μάλιστα με εξαιρετικό ομαδικό παιχνίδι οι Τούρκοι και με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ βρέθηκαν ξανά στο +18 (66-48) με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 2 συνεχόμενα τρίποντα των Λοτζέσκι-Γκριν και τους Πρωταθλητές Ελλάδας να μειώνουν σε 74-58. Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους να τρέχουν συνολικά σερί 10-0 και από το -22 (74-52) και να μειώνουν σε 74-62 7:30 λεπτά πριν το τέλος με πολύ πιεστική άμυνα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «τρέχει» το σερί (17-2) του με εντυπωσιακό τρόπο και κατάφερε να μειώσει στους 7 (76-69) 6′ πριν το τέλος.  Όμως σε εκείνο το σερί σταμάτησε από ένα άλλο μικρό σερί (6-0) της Εφές αυτή την φορά που ξέφυγε στους 13 (82-69) 3:20 πριν το φινάλε. Οι Λοτζέσκι και Σπανούλης με συνεχόμενα τρίποντα 2:25 πριν τη λήξη έφεραν τη διαφορά στους 9 (84-75) και έδωσαν ελπίδες στην ομάδα τους. Το ματς ολοκληρώθηκε με την Εφές να νικάει με 86-79 και να κατακτάει το τουρνουά του Ηρακλείου, με τον Ολυμπιακό να χάνει απόλυτα δίκαια αφού ήταν πολύ κατώτερος των προσδοκιών.

Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν ο Ερτέλ με 15 πόντους και ο Μπράουν με 13, ενώ από την ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου διακρίθηκαν ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους, ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης με 12 και 8 ασίστ και ο Γκριν με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-50, 58-74, 79-86