Με το δεξί μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της προετοιμασίας τους, νικώντας με πολύ μεγάλη άνεση στο δεύτερο ημίχρονο τον Απόλλωνα Πατρών με 84-49. Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο νεοαποκτηθείς Έρικ Γκριν με 17 πόντους (3τριπ.), ο Πρίντεζης με 11 πόντους και ο Μάντζαρης με 10.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν την ευκαιρία σήμερα (7/9) το πρωί στο ματς με τους Πατρινούς να «ξεμουδιάσουν» από την ένταση των προπονήσεων. Το πρώτο μέρος του φιλικού βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 40-35 και τον Απόλλωνα να είναι πολύ ανταγωνιστικός. Όμως στο δεύτερο μέρος οι Πρωταθλητές βρήκαν τα πατήματα τους έπαιξαν ωραίο μπάσκετ σε συνδυασμό με καλή άμυνα και πήραν την πρώτη εύκολη νίκη τους στα φιλικά παιχνίδια με 84-49.

Μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα ακόμα δεκάλεπτο το οποίο όμως είχε καθαρά προπονητικό χαρακτήρα και από τους «ερυθρόλευκους» αγωνίστηκαν οι Αγραβάνης, Μαραγκός, Αρσενόπουλος, Παπαπέτρου, Τολιόπουλος και Γερονίκος.

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-35, 60-43, 84-49.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 1, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 4, Χάκετ 7, Αγραβάνης 7(2), Τολιόπουλος, Γκριν 17 (3), Πρίντεζης 11,,Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης 10 (2), Μιλουτίνοφ 4, Λοτζέσκι 8 (1), Αθνηναίου 3 (1)

Απόλλωνας (Μέξας): Τζόουνς 2, Μαστρογιαννόπουλος 1, Βεργίνης 8 (2), Σλαφτσάκης 8, Τσιάρας 4, Καλινόσκι 5 (1), Κόμπινς 10, Μπάβτσιτς 2, Κιουζέλογλου 7 (1), Διαμαντάκος 2, Ράσελ.