Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 67-97 στην έδρα του ΓΣΛ Φάρου και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Γιάνις Στρέλνιεκς (16π. με 4/4 τρ.) ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρόλαντ Σάφτενααρ με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έχοντας μπροστάρη στα πρώτα λεπτά τον Μιλουτίνοφ πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 0-7, αλλά ο Φάρος μείωσε το σκορ στο 8-9. Ο Τόμπσον και Σάφτεναρ από κάθε ομάδα θα ανεβάζουν το σκορ (11-12) στο 4′. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν εκ νέου την διαφορά (13-18) αλλά ο Φάρος δεν τα παράτησε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-22, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει από τα 6.75 και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-28.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά τις… στροφές τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με οδηγό τον «καυτό» Γιάνις Στρέλνιεκς, ξέφυγαν στο σκορ και απέκτησαν γρήγορα προβάδισμα δεκατριών πόντων (44-31, 15′), χάρη σε καλάθι του Παπανικολάου. Ο σύλλογος της Λάρισας δεν πέταξε λευκή πετσέτα και μείωσε στους πέντε πόντους (46-41), ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε γρήγορα καλάθια και πήγε στα αποδυτήρια στο +9 (50-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τον Ολυμπιακό να έχει σταθερά το προβάδισμα και η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 7 πόντους. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +15 (69-54), γεγονός που απλούστευσε την υπόθεση της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η πρόκριση «κλείδωσε» χάρη στο εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού, ο οποίος αγωνίστηκε στο τέλος με το πόδι… πατημένο στο γκάζι. Πιο συγκεκριμένα, σε διάστημα μόλις τριών λεπτών οι φιλοξενούμενοι έστειλαν την διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους (56-77), μηδενίζοντας έτσι τις ελπίδες των γηπεδούχων. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το παιχνίδι να τελειώνει με το τελικό σκορ 67-97.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-50, 54-69, 67-97.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Σάφτενααρ 18, Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5, Παπαντωνίου 6, Φορμπς 5.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, ΜακΛίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7, Παπανικολάου 10 (7 ριμπ), Μάντζαρης 5, Αγραβάνης 9, Μιλουτίνοφ 9, Τόμπσον 15 (9 ριμπ), Στρέλνιεκς 16 (4/4 τρίποντα), Τιλί 9 (3/3 τρίποντα), Πρίντεζης 11.