Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπουντιβέλνικ στο πρώτο του παιχνίδι στο τουρνουά «Rixos Cup» με 80-72. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο πρώτο μισό του αγώνα ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (25-41), αλλά στη συνέχεια… ψαλίδισαν τη διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση ξεκινώντας με το δεξί στα φιλικά στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα της Ουκρανίας (η οποία βρίσκεται στον Α όμιλο της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας με Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Φενέρμπαχτσε) είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, καθώς για τρία δεκάλεπτα προηγούνταν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός όμως με ένα επιμέρους σερί 28-9, κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη απέναντι στην πρώτη του αντίπαλο στο «Rixos Cup».

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από έναν χρόνο (στις 13/5/2012), στην ίδια πόλη, αλλά σε άλλο γήπεδο (στο «Σινάν Ερντέμ» και όχι στο «Μπεσίκτας Ακατλάρ») ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει την Ευρωλίγκα με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν «τρέξει» επί μέρους σκορ 22-8 και είχαν υποτάξει (62-61) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων στον τελικό του Φάιναλ Φορ. Σήμερα (24/9) σκόραραν 28 πόντους έναντι 9 της Μπουντιβέλνικ στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη, ανατρέποντας μία διαφορά των 16 πόντων.

Αυτό που σίγουρα κρατάει ως θετικό στοιχείο ο Γιώργος Μπαρτζώκας από το παιχνίδι, είναι η αμυντική λειτουργία του συλλόγου στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από την καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη απέναντι σε έναν ομολογουμένως δυνατό αντίπαλο.

Άλλο ένα πολύ σημαντικό στοιχείο είναι πως σε κανονικούς ρυθμούς μπήκαν και οι Έισι Λο (ήταν πολύ καλός), Κώστας Σλούκας, Στράτος Περπέρογλου και Γιώργος Πρίντεζης. Οι λύσεις πλέον για τον Γιώργο Μπαρτζώκα είναι περισσότερες, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί χρόνος προκειμένου όλοι αυτοί οι παίκτες να δέσουν μεταξύ τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72.
Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (1), Λο 15 (4ασ), Ντάνστον 13 (3/4βολ, 5/7διπ, 8ριμπ), Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 11 (5ασ), Σίμονς 7, Πρίντεζης 6, Αγραβάνης 1, Μάντζαρης 5, Χριστοδούλου 2.
Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκιτς): Έιχερν 12, Γκορμπένκο 13, Στρέλνιεκς 3, Ανισίμοφ 13, Τιστσένκο 5, Ανικιιένκο 6, Ντάουνς 9, Μινάρντ 11.