Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 70-56.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, με τον Μπράιαν Ρόμπερτς να προσθέτει 10 πόντους. Για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Λεσόρτ με14 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση και τα ποσοστά τους ήταν άσχημα με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας χάρη στον Μίλκο Μπιέλιτσα να προηγηθεί με 3-8 (4’). Στη συνέχεια οι Βασίλης Σπανούλης και Μπράιαν Ρόμπερτς πήραν αρκετές πρωτοβουλίες σε σκορ και δημιουργία ενώ οι ψηλοί τελείωναν καλά τις ασίστ τους. Με καλάθια από τους Τζαμέλ ΜακΛιν και Νίκολα Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-11 (12’). Όσο περνούσε η ώρα η άμυνα έσφιγγε περισσότερο από τον Ολυμπιακό και με τον Μιλουτίνοφ να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο 39-22.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να προηγούνται, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τον Μιλουτίνοφ να συνεχίζει να είναι εντυπωσιακός, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 53-38. Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία με τα πάντα να έχουν κριθεί και τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν πράγματα ενόψει της νέας σεζόν. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να είναι 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 39-22, 53-38, 70-56.

Ολυμπιακός: Μακλίν 4 (2/4 δ, 3 ρ.), Παπαπέτρου (0/2 σουτ), Σπανούλης 6 (2/2 δ, 0/5 τρ, 2/4 β, 3 ας.), Αγραβάνης 8 (2/6 δ, 0/2 τρ. 4/6 β. 6 ρ.), Μιλουτίνοφ 16 (6/7 δ., 4/6 β., 8 ρ.,), Στρέλνιεκς 6 (2/3 τ., 1 ρ., 2ασ.), Τιλί 4 (2/3 δ., 7ρ., 1 κλ.), Παπανικολάου 4 (2/2 διπ), 3 ρ., 1 ας), Μάντζαρης (0/4 τ., 2 ρ., 2 ας., 4 λ.), Ρόμπερτς 10 (1/2 δ., 1/2 τ., 5/6 β., 5ρ., 1 κλ., 2 ας.), Μπόγρης 6 (3/3 δ., 3 ρ.), Τόμπσον 6 (1/3 δ., 1/4 τ., 1/2 β., 3 ρ.)

Ερυθρός Αστέρας: Κέσελ 3 (1), Ραντίσεβιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Λαζάρεβιτς, Φελντέιν 7 (1), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 3, Λεσόρτ 14 (8/13 β., 7 ρ.), Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 16 (1).