Το βράδυ του Σαββάτου (29/1), ο Ολυμπιακός παρά τις ηχηρές του απουσίες κατάφερε να επιστρέψει από το -16 κόντρα στην ΑΕΚ και να αλώσει το κλειστό των Άνω Λιοσίων με 80-74 , με τον Κώστα Σλούκα να διανύει το ίσως κορυφαίο του φεγγάρι τη φετινή σεζόν και να παίρνει από το χέρι τους «ερυθρόλευκους» στο δρόμο για ένα σπουδαίο διπλό!

Συγκεκριμένα, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο κάκιστο για το επίπεδό του -όπου έμεινε άποντος με 0-3 σουτ εντός πεδιάς, 0-2 τρίποντα και 2 ασίστ- ο έμπειρος playmaker… ξέσπασε μετά την ανάπαυλα, όντας ασταμάτητος σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ.
Ουσιαστικά, ο Έλληνας άσος ήταν συγκλονιστικός στο δεύτερο μέρος με 23 ολόκληρους πόντους με 8-10 σουτ εντός πεδιάς αλλά και 4-4 τρίποντα, την ίδια στιγμή που μοίρασε 8 ασίστ σε 10 καλάθια των συμπαικτών του -κάτι που σημαίνει αφενός πως συμμετείχε στο 89% των καλαθιών της ομάδας του και αφετέρου πως ήταν υπεύθυνος για το τουλάχιστον 76% των συνολικών πόντων της σε αυτό το διάστημα!

Μάλιστα, από το 27ο λεπτό μέχρι και το φινάλε (σε 13 λεπτά), ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου σημείωσε 16 πόντους και 7 ασίστ, με αυτήν του την εξαιρετική επίδοση να φέρνει τον Ολυμπιακό σε θέση ισχυρού αν και ήταν αισθητά χειρότερος των «κιτρινόμαυρων» στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, με την αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει ουσιαστικά το ματς με ένα 0-24 σερί.