Ο Κώστας Παπανικολάου είναι από τους παίκτες που κάνουν πολλά περισσότερα στο παρκέ από αυτά που δείχνει εν τέλει η στατιστική υπηρεσία, με την άμυνα, τη βοήθεια στα box outs, τα deflections και το εν γένει know how σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ να τον μετατρέπουν σε μια άριστη επιλογή για κάθε σύνολο που σέβεται τον εαυτό και τους στόχους τους.
Σήμερα όμως (4/2), κόντρα στη Baskonia η δουλειά του φάνηκε και στα μαθηματικά, με τον έμπειρο forward να είναι εξαιρετικός στο 2ο ημίχρονο και να βοηθάει τον Ολυμπιακό να φτάσει σε μια σπουδαία επιτυχία στην Ισπανία.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας άσος ήταν συναρπαστικός με 9 πόντους και 3-3 τρίποντα (3 πόντοι με 1-1 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο), 1 ριμπάουντ (1 στο πρώτο ημίχρονο) και 1 τελική πάσα (0 στο πρώτο ημίχρονο) στο τελευταίο 20λεπτο, ενώ γενικότερα έκανε καλύτερη την ομάδα του κατά 12 πόντους (4η καλύτερη επίδοση στο ματς/ 4η καλύτερη επίδοση καριέρας), όντας άκρως συνεπής στην επίθεση, όπου με αυτόν στο παρκέ ο Ολυμπιακός σκόραρε 158 πόντους ανά 100 κατοχές σύμφωνα με τα advanced stats του Ανδρέα Χριστοφόρου!

Μάλιστα, πήρε τα δεύτερα περισσότερα λεπτά από τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε σχέση με κάθε άλλον συμπαίκτη του (πρώτος ο Sasha Vezenkov με 37′), με τον «Παπ» να καταγράφει 30 λεπτά συμμετοχής σε ένα πολύ κομβικό παιχνίδι για τους Πειραιώτες με το USG% του να είναι δραματικά μικρό για τη συμβολή του (7%), κάτι που μαρτυράει την αέναη αρωγή του ακόμα και χωρίς τη μπάλα στα χέρια του -ενώ παράλληλα αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως μαζί με τον Moustapha Fall ήταν το καλύτερο δίδυμο του παρκέ, με τον Ολυμπιακό να πετάει… φωτιές στο διάστημα της κοινής τους σύμπλευσης με +23 στο +/- (55 πόντοι ενεργητικό, 32 πόντοι παθητικό)!