Σε ένα παιχνίδι όπου έφτασε ακόμα και στο +20 (52-32), απέναντι στην Εφές Αναντολού, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-78 και έκανε το 2/2 στο Rixos Cup, κατακτώντας την πρώτη θέση στο γκρουπ του. Η ομάδα του Πειραιά είχε σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι της, αλλά κάτι τέτοιο είναι λογικό τη δεδομένη χρονική περίοδο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα. Επόμενος αντίπαλος των Πρωταθλητών Ευρώπης θα είναι η Μπεσίκτας που μετράει επίσης δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο τουρνουά και ο αγώνας θα γίνει αύριο (27/09, 20:15).

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή και χάρη στην καλή τους άμυνα να αποκτήσουν και μία καλή διαφορά από τους Τουρκους. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έφτασε από νωρίς στο +10 (6-16), καθώς επιθετικά βρήκε τις λύσεις, είτε από το «ζωγραφιστό», είτε έξω από τα 6,75μ. Μάλιστα ο Ολυμπιακός πέτυχε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-31.

Στη συνέχεια οι Πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν κι άλλες λύσεις από τη γραμμή του τριπόντου με τους Πέτγουεϊ, Μάντζαρη και Παπαπέτρου να βρίσκουν τον «στόχο». Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους (18-36), ενώ η Εφές προσπάθησε να μειώσει το σκορ στη συνέχεια. Αρχικά τα κατάφερε, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τις λύσεις και επανέφερε τη διαφορά στους 18 πόντους, καθώς το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 50-32, υπέρ της ομάδας του Πειραιά που είχε και 6/9 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά στους 20 πόντους (32-52), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (πέτυχαν μόλις 13 πόντους) στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ και στην άμυνα δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Σαβάνοβιτς. Η διαφορά άρχισε να πέφτει σιγά – σιγά και στην τελευταία επίθεση της περιόδου ο Σέρβος φόργουορντ της Εφές κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (55-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά δεν κατέβηκε κι άλλο, καθώς ο Ολυμπιακός την ανέβασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό. Η διαφορά έμεινε γύρο στους 10 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, με την ελληνική ομάδα να μην επιτρέπει στους Τούρκους να γυρίσουν το ματς και να πραγματοποιήσουν μία μεγάλη ανατροπή. Ακόμα και όταν στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Εφές έφτασε πολύ κοντά. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2/2 στο Rixos Cup, καθώς επικράτησαν με 83-78 και έχοντας μία θετική εικόνα συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 32-50, 55-63, 78-83.
Aναντολού Εφές (Μαχμούτι): Ερντέν 10, Πλάνινιτς 8, Μπάρατς 6, Γκόρντον 4, Μπατούκ 2, Σαβάνοβιτς 16 (2), Χόπσον 16 (2), Οσμάν 7, Μπαλμπάι 3, Βασιλειάδης 6.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 8 (2), Λο 9 (1τριπ, 6ασ), Ντάνστον 8, Περπέρογλου 8 (2), Παπαπέτρου 9 (1), Σλούκας 15 (1), Σίμονς 6, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 5 (1), Χριστοδούλου, Λοτζέσκι 2.