Ο Ολυμπιακός «ζωγράφιζε» στα 3 πρώτα δεκάλεπτα, αλλά «μουτζούρωνε» στο τελευταίο και έχασε 75-69 από την Alba σήμερα (25/9) στο δεύτερο σερί φιλικό που έδωσε στο Βερολίνο με τους Γερμανούς.

Χθες (24/9) ο Ολυμπιακός είχε δείξει καλά στοιχεία και έτσι πήρε τη νίκη με 78-71 από την Alba.

Σήμερα, όμως, τα δεδομένα ήταν διαφορετικά. Κατ’ αρχάς η ομάδα έπαιζε με 3 μεγάλες απουσίες, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός του σημερινού αγώνα τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη και Aaron Harrison για να τους ξεκουράσει.

Από την άλλη, ο κόουτς του Ολυμπιακού έκανε τις απαραίτητες δοκιμές και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε κάποιους από τους «παγκίτες» του.

Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο

Αυτό, πάντως, δεν επηρέασε την ομάδα, που έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός (ξεκίνησε με τους Σλούκα, McKissic, Χαραλαμπόπουλο, Jean-Charles και Martin στην αρχική 5άδα) μπήκε φουριόζος και αγριεμένος στο παρκέ. Πίεσε, έτρεξε, βρήκε σκορ και στο 7΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 14 πόντους (3-17).

Ο Μπαρτζώκας έκανε τις απαραίτητες αλλαγές και δοκιμές, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έκοβε ρυθμό με τίποτα.

Η άμυνά του είχε αφοπλίσει τους Γερμανούς, ο Vezenkov έδινε τον ρυθμό στην επίθεση και η διαφορά ανέβαινε και έφτασε στους 18 πόντους στο 13΄ (11-29). Ο Ολυμπιακός μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με +14 πόντους (24-38 στο 20΄).

Έκοψε στροφές

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε ότι έχει αρχίσει να κόβει στροφές. Η άμυνά του είχε αρχίσει να παρουσιάζει κενά, η επίθεση είχε αρχίσει να «κολλάει», ενώ οι Γερμανοί άρχισαν να βάζουν τα τρίποντα.

Παρόλα αυτά, όμως, ο Ολυμπιακός άντεξε. Με μπροστάρηδες τους Martin και Vezenkov οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στη θέση του οδηγού, παρά το ότι οι Γερμανοί του έβαζαν δύσκολα. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και έτσι ήταν στο… κεφάλι του σκορ (35-42 στο 26΄ και 44-55 στο 31΄).

Τον αποδιοργάνωσε η πίεση των Γερμανών στα 3/4 του παρκέ

Μετά το 31΄, όμως, ο Ολυμπιακός άρχισε να έχει μεγάλα προβλήματα. Η πίεση των Γερμανών στα 3/4 του παρκέ αποδιοργάνωσε την ομάδα, που είχε τεράστια θέματα στην οργάνωση, στην κυκλοφορία της μπάλας και άρχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο.

Η Alba έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-3, γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά με 63-58.

Η επιστροφή των Σλούκα και Jenkins στο παρκέ… συμμάζεψε την ομάδα. Με τον «Σλούκι Λουκ» ηγέτη στην επίθεση ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο στο 38΄ (65-64), αλλά τα τρίποντα των Γερμανών του έκοψαν την φόρα και η Alba πήρε τη νίκη με 75-69.

Κορυφαίος ο Vezenkov

Ο Vezenkov έκανε μεγάλο ματς και ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού έχοντας απολογισμό 23 πόντους με 4 τρίποντα. Καλά τα πήγαν και οι Martin (10π., 6ριμπ.), Jean-Charles (10π., 4ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69.

ALBA (Reneses): Lo 10(2), Siva 9(1), Giffey 10(2), Eriksson 6(2), Mattisseck 3(1), Schneider, Olinde 2, Fontecchio 4, Thiemann 10(2), Granger 9(2), Sikma 10(1), Lammers 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6(2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Martin 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Vezenkov 23(4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Jean Charles 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Jenkins, Ellis (6 ριμπ., 2 κοψ.), McKissic 7 (2).