Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε πλήρως το μουδιασμένο του ξεκίνημα, καθότι ανέβασε στροφές μετά την πρώτη περίοδο, έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Kayseri και έφτασε σε μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας επικράτηση, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο EuroCup και κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από την πλευρά των νικητριών διακρίθηκαν η Χριστινάκη (16 πόντοι) και η Νικολοπούλου (15 πόντοι, επτά ασίστ), ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Erlenberg και Richarson με 14 πόντους έκαστος.

Οι φιλοξενούμενες δεν λειτουργούσαν καθόλου καλά στα μετόπισθεν και σε συνδυασμό με την νευρικότητά τους στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στις γηπεδούχες να ελέγξουν πλήρως το παιχνίδι και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (24-15). Κάπου εκεί οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα βελτίωσαν άρδην την εικόνα τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να οδηγηθούν στην ανάπαυλα στο -2 (37-35). Μάλιστα στην τρίτη περίοδο οι “ερυθρόλευκες” συνέχισαν ακόμη πιο δυναμικά την αντεπίθεσή τους και προσπέρασαν ακόμη και με εννιά πόντους (47-56), την ώρα που οδηγήθηκαν στην τελική ευθεία του αγώνα στο +11 (49-60). Στην συνέχεια η τούρκικη ομάδα προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο οι πρωταθλήτριες Ελλάδος δεν της επέτρεψαν να γίνει απειλητική κι έτσι έφτασαν εύκολα στην νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85