Με όπλο το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει στον μικρό τελικό του “Gomelsky Cup” της  Μακάμπι Τελ Αβίβ με 80-74 και να κατακτήσει την τρίτη θέση στο τουρνουά. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το χθεσινό (Σάββατο 28/9) παιχνίδι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τους Ραμέλ Κάρι (27 πόντους με 5 τρίποντα), Μάικ Μπατίστ και Δημήτρη Διαμαντίδη κατάφερε να φτάσει στη νίκη, δείχνοντας το βάθος της στο ροστερ παρά τις σοβαρές απουσίες των Ούκιτς και Μαυροκεφαλίδη.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ με τους Διαμαντίδη, Κάρι, Φώτση, Ματσιούλις και Σκορδίλη, με τον Φώτση να πετυχαίνει το πρώτο “πράσινο” καλάθι μειώνοντας σε 3-2 στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Μακάμπι κατάφερε να ξεφύγει με 7-2, αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε και έτσι με τρίποντο του Κάρι και καλάθι του Ματσιούλις ισοφάρισε σε 7-7, για να βρεθεί εκ νέου πίσω με τρίποντο του Ντέβιν Σμίθ (10-7). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 10-12 για τους “πράσινους” στο 5΄, για να ανεβάσει την διαφορά στο +4 (13-17) ο Κάρι με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-24 για το “τριφύλλι” με τον Ραμέλ Κάρι να έχει 15 πόντους.

Ο Μάικ Μπατίστ έβαλε την ομάδα του μπροστά με 23-26 για να απαντήσουν οι Ισραηλινοί και και με ένα συνολικό σερί 13-5 να προσπεράσουν με 36-31 χάρη σε λει απ του Σμιθ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με 4 ισάριθμες βολές από Κάρι και Φώτση να μειώσει σε 36-35, για να “πληγωθεί” στη συνέχεια από την περιφερειακή του άμυνα καθώς δέχθηκε διαδοχικά τρίποντα από Ίνγκλες και Σμιθ με την διαφορά να ανεβαίνει στο +8 (45-37) για την Μακάμπι. Το ημίχρονο έκλεισε με 45-39 χάρη σε κάρφωμα του Γκιστ.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός έσφιξε την περιφερειακή του άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 3 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (πέτυχε και τον πρώτο του πόντο με μια βολή ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης) και με τρίποντο του εκπληκτικού Κάρι (το δεύτερο στην περίοδο) να προσπεράσει με 48-49, για να φτάσει στο +5 (48-53) με τον Μπατίστ να θυμίζει σε όλους τις φοβερές συνεργασίες του με τον Διαμαντίδη. O Μάικ Μπατίστ δεν σταμάτησε όμως εκεί, καθώς προσθέτοντας ακόμα τέσσερις προσωπικούς πόντους, και αποτελώντας αιχμή για τους συμπαίκτες του που τον σημάδευαν συνεχώς έφτασε τους 10 πόντους στην 3η περίοδο και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (48-57) για να ανεβάσει την διαφορά στο +12 (48-60) ο Μάικ Μπράμος με καλάθι και εύστοχη βολή από κερδισμένο φάουλ. Ο Πνίνι σκόραρε με τρίποντο (2:45) μετά από αρκετή ώρα για την Μακάμπι (51-60) για να κλείσει η περίοδος με 54-65 χάρη σε μια εύστοχη βολή του Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε στην 4η περίοδο καθώς ο Παππάς με ένα δύσκολο τζαμπ σουτ έφερε τους “πράσινους” στο +14 (56-70), για να απαντήσει ο Σχορτσανίτης και με έξι συνεχόμενους πόντους (είχε συνολικά 11 πόντους στο παιχνίδι) να μειώσει σε 62-70 για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ. Ωστόσο οι Κάρι και Διαμαντιδης είχαν άλλη άποψη και με μακρινό τρίποντο του αρχηγού των νταμπλούχων Ελλάδας η διαφορά έφτασε εκ νέου στο +13 (62-75) στο 36′, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 74-80 υπέρ της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-39, 54-65, 74-80
Μακάμπι (Μπλατ): Ράις 4, Σμιθ 23(4), Ίνγκλς 13(2), Τάιους 5, Πνίνι 12(2), Οχαγιόν 4, Κοέν, Λάντενσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης 11.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10(2), Κάρι 27(5), Μπατίστ 10, Φώτσης 4, Λάσμε 4, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 4, Παππάς 4, Ματσιούλις 6, Γιάνκοβιτς 1, Σκορδίλης.