Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο (45-25 επιμέρους σκορ), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -11 και επιβλήθηκε της Ούνικς Καζάν με 69-58 στον μικρό τελικό του “Gomelsky Cup”.

Κορυφαίος της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία ήταν εξαιρετικά άστοχη (14/28 2π., 11/34 3π.) , αλλά κέρδισε μέσα από την άμυνά της, ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 12 πόντους, με τον Γιάννη Μπουρούση να ακολουθεί με 10π (11ριμπ). Από πλευράς Ούνικς, ξεχώρισε ο Αρτσιομ Παραχούσκι με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Στην αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κι έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με 15-12 υπέρ της Ούνικς Καζάν. Στη δεύτερη περίοδο, οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (28-17), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί, όντας αρκετά άστοχος, να μειώσει αισθητά τη διαφορά ως το τέλος του πρώτου μέρους (33-24, 20′).

Στην επανάληψη, όμως, οι “πράσινοι” μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή κι έτσι μείωσαν γρήγορα στον πόντο (38-37), ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 38-39, για να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 48-45 υπέρ τους. Έχοντας πλέον βρει ρυθμό και σουτ από τη γραμμή των 6,75 (με Ρίβερς, Γκιστ και Τζέιμς), η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξέφυγε με 47-58 και δίχως να κοιτάξει ξανά πίσω της, πήρε τη νίκη και μαζί την τρίτη θέση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 33-24, 45-48, 58-69