Ο ελλιπής Παναθηναϊκός για 30 λεπτά αντιστάθηκε στην ΤΣΣΚΑ, όμως στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε και ηττήθηκε με 75-46 στον τελικό του «Γκομέλσκι Καπ». Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν εξαιρετικά άστοχη, ενώ έκανε σωρεία λαθών στην τελευταία περίοδο, την οποία έχασε με επιμέρους σκορ 23-6 για να φτάσει η διαφορά στο -29…

Πλέον, οι νταμπλούχοι ολοκλήρωσαν τα φιλικά και στρέφουν το βλέμμα στο ντέρμπι κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την Πέμπτη (9/10) στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου ο Ιβάνοβιτς θα έχει περισσότερες λύσεις, όπως για παράδειγμα τους Φώτση και Γκιστ. Ο πρώτος ταξίδεψε στη Μόσχα, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε προερχόμενος από τραυματισμό, ενώ ο Αμερικανός δεν έπαιξε εξαιτίας ενοχλήσεων στον ώμο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ χωρίς να εντυπωσιάσει έχτισε διψήφια διαφορά, εκμεταλλευόμενη ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε παίκτη στο «4», όπου επιστρατεύτηκαν Χαραλαμπόπουλος και Γιάνκοβιτς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους «πράσινους» (σ.σ. επιμέρους 11-11), αφού ήταν το διάστημα όπου η άμυνα λειτούργησε, παρά την απουσία ψηλών, υπήρχαν ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και η διαφορά έπεσε ακόμα και στους 6 (41-35). Στην τελευταία περίοδο όμως όλα ήταν διαφορετικά, με τον Κόνιαρη να παίζει σε όλο το δεκάλεπτο και τον Διαμαντίδη να αποσύρεται, ενώ ο Διαμαντάκος έδωσε ανάσες στον Μπατίστα, ο οποίος είχε κλειστεί καλά σε όλο το ματς από την άμυνα της ομάδας του Ιτούδη.

Ετσι το σκορ ξέφυγε και στο φινάλε ξεπέρασε και το +30 (75-44), πριν το τελικό 75-46. Συμπερασματικά ο Παναθηναϊκός κατά διαστήματα έδειξε καλά στοιχεία, όμως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΤΣΣΚΑ, που είχε σαφώς περισσότερες εναλλακτικές. Πλέον, μόνο το ντέρμπι είναι στο μυαλό όλων…

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 41-26, 52-40, 75-46
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Αστάπκοβιτς 8, Τεόντοσιτς 8(1), Φριτζόν 8(2), Νίκολς 6(2), Τζάκσον 7, Μαρκοϊσβίλι 10(1), Κορόμπκοφ 8, Ζοζούλιν, Στρέμπκοφ 3(1), Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 9, Χάινς 6.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4, Σλότερ 5, Γιάνκοβιτς 11(2), Μπλουμς 3(1), Παππάς 11(2), Διαμαντίδης 5(1), Μπατίστα 3(11ριμπ.), Διαμαντάκος 4, Κόνιαρης.