O Daryl Macon ήταν ασταμάτητος στην εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Efes Anadolu με 95-69 στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της φετινής EuroLeague, με τον Αμερικανό shot maker να μετράει 34 ολόκληρους πόντους και 9-12 τρίποντα!

Αυτή του η επίδοση μάλιστα, από μακρινή απόσταση είναι η καλύτερη στην ιστορία του «τριφυλλιού», με τον ικανό σκόρερ να ξεπερνάει τον συμπατριώτη του Tyrese Rice, που είχε διασύρει την άμυνα του Ολυμπιακού στις 6 Δεκεμβρίου 2019 με 41 πόντους και 8-16 σουτ από την περίμετρο -σε έναν αγώνα που η ελληνική αρμάδα κέρδισε εν τέλει στην παράταση.

Το αξιοπερίεργο με την περίπτωση του Macon όμως, δεν είναι μονάχα το ότι έκανε ρεκόρ στα τρίποντο, αλλά το ότι το έκανε σε 4 λεπτά γρηγορότερα (26 έναντι 30) αλλά και εκτελώντας με 25% καλύτερα (75% σε 12 απόπειρες έναντι 50% σε 16)!

Ταυτόχρονα, αξίζει να αναφερθεί και το γεγονός πως ο πρώην παίκτης του ΝΒΑ έγινε μόλις ο 5ος σκόρερ σε ένα μεμονωμένο ματς του Παναθηναϊκού, αφού οι 34 του πόντοι ξεπέρασαν τους 33 των Keith Langford και Nemanja Nedovic και είναι μόλις πίσω από τους Rice (41), Ιωάννη Παπαπέτρου (39) και τον Σέρβο σταρ -που είχε πετύχει 39 στην περσινή ήττα του ΠΑΟ στο Tel Aviv από την τοπική Maccabi– αλλά και τον Jaka Lakovic, ο οποίος είχε σταματήσει στους 36 πόντους σε μια ήττα από την Benetton το 2003-04.

Αναλυτικά οι πρώτοι σκόρερ σε ένα ματς:

1. Tyrese Rice, 41
2. Ιωάννης Παπαπέτρου, 39
3. Nemanja Nedovic, 39
4. Jaka Lakovic, 36
5. Daryl Macon, 34

Τέλος, υπενθυμίζεται πως το εν γένει ρεκόρ στα πέρατα της διοργάνωσης είναι τα 10 σουτ από την περίμετρο που έχουν σημειώσει οι Shane Larkin (δις, με Βayern Munchen και Ολυμπιακό) και Andrew Goudelock (κόντρα στη Bayern), ενώ για την ιστορία τα περισσότερα… άχαστα τρίποντα σε ένα παιχνίδι είναι τα 9 του Saulius Stombergas κόντρα στην ΑΕΚ το 2001.