Το βράδυ της Παρασκευής (10/12), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ALBA Berlin με 82-67 στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστικής της EuroLeague και έφτασε με… στυλ στην 4η νίκη του στα τελευταία 5 ματς σε όλες τις διοργανώσεις -με τη μοναδική ήττα να είναι… εντός προγράμματος κόντρα στη CSKA Moscow.

Χθες, το «τριφύλλι» δεν ήταν το «τριφύλλι» που είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε από τις 18 Νοεμβρίου, όταν δηλαδή άλλαξε ο διακόπτης του ύψους των σχημάτων στο μυαλό του Δημήτρη Πρίφτη, με τον Έλληνα τεχνικό να επιστρέφει στο big ball κόντρα σε έναν αντίπαλο που αρέσκεται στα μεγάλα κορμιά στη frontline του, κάτι που επέφερε προβλήματα στους γηπεδούχους.
Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» πέρασαν 13 λεπτά της αναμέτρησης (το 33% του χρόνου δηλαδή) με τους Jeremy Evans και Γιώργο Παπαγιάννη να τοποθετούνται μαζί στην ρακέτα μετά από 4 ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη, κάνοντας την ομάδα τους καλύτερη σε αυτό το διάστημα κατά 9 πόντους στην έναρξη της πρώτης και τρίτης περιόδου, πριν δηλαδή ο Αμερικανός αρχίσει να φορτώνεται με φάουλ (4 συνολικά/ career low) -σε μια απόφαση μάλλον λογική, όπως απεδείχθη και από τα 7 επιθετικά ριμπάουντ των Γερμανών στην δεύτερη περίοδο, όταν οι δύο «ψηλοί» δεν έπαιξαν επ’ ουδενί μαζί.

Χθες, ο ΠΑΟ όμως στάθηκε και τυχερός με αυτό το σχήμα (+ το career low στις βολές των αντιπάλων με 38%), αφού -όπως πολλές φορές φάνηκε στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης- το ανύπαρκτο switchability και η ικανότητα των φιλοξενούμενων «ψηλών» να ανοίγουν το γήπεδο με το περιφερειακό τους σουτ τιμώρησε πολλάκις το παθητικό του με 25 ολόκληρους πόντους αλλά και 4-8 τρίποντα, πολλά εκ των οποίων στο πρόσωπο του Evans, που χάθηκε κάποιες φορές στα small-to-big screens της ALBA.

Το φινάλε όμως, μετά από 3 περιόδους πολύ κοντά στο σκορ, ο coach Πρίφτης επέστρεψε ξανά στα κοντά του σχήματα -τα οποία με τους Παπαπέτρου και White σε τραγική βραδιά μαζί (-15 ο Παναθηναϊκός με αυτούς μαζί στο παρκέ)- με τον Παπαγιάννη ως τον μοναδικό παραδοσιακό «ψηλό», κάτι που χάρισε ένα ξέφρενο πάρτι στην ελληνική ομάδα στο ύστατο δεκάλεπτο, όπου ήταν καλύτεροι κατά 12 πόντους με τον πρώην παίκτη των Kings και των Blazers στο παρκέ!
Την ίδια στιγμή, δέχθηκε μόλις 9 πόντους σε αυτό το διάστημα (σκόραρε 21), με την άμυνά του να είναι αυτή που του χάρισε ουσιαστικά ένα υγιές προβάδισμα, αφού επέτρεψε μόλις 4-14 σουτ εντός πεδιάς (29% ευστοχία) αλλά και 1-6 τρίποντα (17% ευστοχία), την ίδια στιγμή που ανάγκασε τους Γερμανούς σε 3 ασίστ για 3 λάθη σε 4 καλάθια και ήλεγξε και τα ριμπάουντ (9-6).

Ξεχωριστά: +4 σε 27 λεπτά

Και η επίθεση όμως, έπαιξε το δικό τους καίριο λόγο, με τον Παναθηναϊκό να επιτρέπει στο δεύτερο μέρος μόνο 3 πόντους σε fast breaks και από δικά του λάθη (ακόμα 2 από επιθετικό ριμπάουντ), βελτιώνοντας κατά 10 ολόκληρους πόντους την απόδοσή του σε αυτό το κομμάτι (+ 4 ακόμα από επιθετικό ριμπάουντ), κάτι που αποτυπώνεται πλήρως και στους 24 πόντους που δέχθηκε μετά την ανάπαυλα (43 στο πρώτο ημίχρονο) -ενώ αξίζει να αναφερθεί και το γεγονός πως παρά το γεγονός πως τα κανονικά σχήματα του coach Πρίφτη έκαναν κατά 5 πόντους χειρότερη την αρμάδα του, οι 13 από τους 18 που δέχθηκε (το 72% τους δηλαδή) προήλθε είτε από λάθος είτε σε fast break είτε σε second chance συνθήκες!

Τέλος, ιδιαίτερη αναφορά αξίζει μεν και τους Daryl Macon (career high σε ασίστ) και Γιώργο Παπαγιάννη που ήταν υπεύθυνοι για τους περισσότερους πόντους των νικητών, αλλά κατ’ εμέ δε ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν ο αθόρυβος MVP της συνάντησης μετρώντας career high σε πόντους (17) με 4-4 τρίποντα, ενώ έκανε τον Παναθηναϊκό καλύτερο κατά 24 πόντους (4η καλύτερη επίδοση γενικά/ 3η καλύτερη αναφορικά με τους παίκτες με 30+ λεπτά), ενώ -όπως καταγράφει το 3stepsbasket.com– η κοινή πορεία του με τους Παπαγιάννη (+24 ο ΠΑΟ), Sant Roos (+33 o ΠΑΟ) και Macon (+33 ο ΠΑΟ) ήταν καταλυτική για τη 4η νίκη σε 14 ματς φέτος αλλά και την 2η στα τελευταία 3 παιχνίδια.