Παράσταση για έναν ρόλο ήταν η σημερινή στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Εfes Anadolu, με τους νταμπλούχους Ελλάδος να έχουν σε τρομερό φεγγάρι τους Macon, Nedovic, Παπαγιάννη και Sant Roos και να διασύρουν με 95-69 τους πρωταθλητές Ευρώπης!

Με τον Sant Roos να ξεκινάει με 3-4 σουτ (1-2 τρίποντα) και να πετυχαίνει τους 8 από τους πρώτους 15 πόντους του στην αρχική περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε από νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό του στην αναμέτρηση και με ένα ηχηρό 19-4 σερί έφτασε μέχρι και το +14 (22-8) με το 2ο τρίποντο του Macon (10 πόντοι).
Ωστόσο, με ένα αναπάντητο 0-5 στα εναπομείναντα 2 λεπτά -και με γκολ φάουλ του Beaubois στο φινάλε- η Efes έριξε τη διαφορά στους 9 (22-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το «τριφύλλι» ήταν ακόμα καλύτερο σε σχέση με τα πρότερα λεπτά, και με μπροστάρη τους Παπαπέτρου και Macon κατόρθωσε να εκτινάσσει συνεχώς τη διαφορά του από τους Τούρκους -φτάνοντας δις μέχρι και το +19 με 2 τρίποντα του «καυτού» Αμερικανού.
Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μέσω των Beaubois και Larkin (20 κοινοί πόντοι, 5-12 σουτ) να ροκανίσουν την απόσταση, αλλά τόσο η πιεστική άμυνα των «πράσινων» (5 λάθη) όσο και η κακή κυκλοφορία και η προβλεψιμότητα του iso (1 ασίστ σε 5 καλάθια) δεν της επέτρεψαν το κάτι παραπάνω.

Μετά την ανάπαυλα, και μια σημαντική προσπάθεια της Efes να επιστρέψει στον αγώνα με ένα γρήγορο 5-10 σερί, ο Παναθηναϊκός βρήκε ξανά τον χαρακτήρα του -εκμεταλλευόμενος και την αποβολή του Ergin Ataman με 2η τεχνική ποινή, μετά από διαμαρτυρία για το αν είχε γίνει ένα φάουλ στον Larkin πριν πατήσει την πλάγια γραμμή- και με ένα αναπάντητο 14-0 επί μέρους σκορ την διέλυσε ξανά και έφτασε στο +26 στο 27′ (71-45) -σε μια επική στιγμή, με τους Sant Roos, Μacon και Perry να πετυχαίνουν 8 πόντους σε ένα περίπου λεπτό!
To πάρτι δε σταμάτησε καθόλου μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου -παρά ένα 2-8 σερί της Efes- με τον Nedovic να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους μέχρι το φινάλε, αλλά και ένα εξεζητημένο γκολ φάουλ στο τέλος με ανάποδο λέι απ, κάνοντας το 78-53 στο 30′.

Μέχρι τέλους, δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικό, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μια πολύ άνετη νίκη επί της Efes, φτάνοντας στις 2 επιτυχίες σε 6 απόπειρες στη φετινή EuroLeague.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Macon με 34 πόντους και 9-12 τρίποντα, Nedovic με 17 πόντους και 5-5 σουτ, Sant Roos με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Παπαγιάννης με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Από την άλλη μεριά, οι Beaubois και Singleton ήταν οι μοναδικοί κύριοι διακριθέντες για τους Τούρκους με 16 και 11 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ο Larkin έμεινε στους 9 πόντους με μόλις 1-7 σουτ και 1-6 τρίποντα…

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-54, 95-69

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.