Ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Ούνικς Καζάν με 63-65 στο πρώτο φιλικό παρουσία κόσμου στο ΟΑΚΑ.

Οι ”πράσινοι” χωρίς να έχουν στην διάθεση τούς βασικούς πλέι μέικερ (Καλάθης – Λεκαβίτσιους) αντιμετώπισαν δυσκολία στην επίθεση, ενώ αντίθετα άρεσαν αρκετά Ντένμον με 14 πόντους, 6 ασίστ και Όγκαστ με 11 πόντους.

Ο αγώνας

Η Ούνικς Καζάν πήρε από νωρίς το προβάδισμα, επενδύοντας στην α’ περίοδο στην αδυναμία του Παναθηναϊκού να προστατεύσει το καλάθι του. Οι “πράσινοι” είχαν κάκιστες αμυντικές επιστροφές, με αποτέλεσμα τους 5/5 αιφνιδιασμούς της ρωσικής ομάδας που έφεραν το +6 (10-16).

Ο Κέι Σι Ρίβερς και ο Ζακ Όγκαστ ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος της επιθετικής δράσης, με τον Μάρκους Ντένμον να συμπράττει. Όσο όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (4/12 τρίποντα στο ημίχρονο), ήταν αδύνατο να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Το “Χ” (34-34) της ανάπαυλας αντικατόπτριζε την ισορροπημένη εικόνα του αγώνα, την ώρα που ο Μέλβιν Έτζιμ με τον Κίνο Κολόμ αποτελούσαν άλυτα προβλήματα για την “πράσινη” άμυνα.

Μετά τη διακοπή για την ανάπαυλα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη φρόντισαν να ανανεώσουν το προβάδισμά τους, βρίσκοντας αυτή τη φορά λύσεις από τα 6μ75. Με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων κατάφεραν άλλωστε να βρεθούν στο +2 (45-47) με το φινάλε της γ’ περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν έχασαν το πάνω χέρι στο σκορ, αλλά εν συνεχεία κατάφεραν να προηγηθούν με +8 (51-59) με τέσσερα λεπτά να μένουν για το τέλος. Τα περιφερειακά σουτ δεν έβρισκαν τον στόχο (με 7/24 τρίποντα τελείωσε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός Superfoods), οι βολές κατέληγαν κατά βάση στο σίδερο (16/27) και κάπως έτσι η Ούνικς Καζάν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Η νίκη κατέληξε στην πλευρά της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη (63-65), η οποία έδειξε καλή εικόνα, παρά την απουσία του Στεφάν Λάσμε, ο οποίος είδε τον αγώνα με πολιτικά από την άκρη του πάγκου.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 34-34, 45-47, 63-65.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 12(3/4 διπ., 2/4 τριπ), Μποχωρίδης 3(3 ασ), Ντένμον 14(2/2 διπ, 2/6 τρ, 4/4 βολ, 4 ριμπ, 6 ασ), Γκιστ 3, Βουγιούκας 5, Καλαϊτζάκης, Γκάμπριελ, Όγκαστ 11(5/7 διπ, 1/3 βολ, 3 ριμπ), Λοτζέσκι 8(1/2 διπ, 2/5 τρ), Μήτογλου 3.

Ούνικς Καζάν: Ετζίμ 10, Πονκρασόφ 5, Κολόμ 14(4 ριμπ, 4 ασ), Σουκοβίτσοφ 1, Σμιθ 2, Τακούσκιν 8, Καϊμακόγλου 8, Λόκετ 7, Κοσκέεφ 4, Σεργκέεφ, Άντουσιτς, Κολεσνίκοφ 6.