Η κακή ημέρα φάνηκε από το πρωί για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκκινώντας με μόλις 4 πόντους ενεργητικό στην πρώτη περίοδο βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει τεράστιες διαφορές κόντρα στον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι των φετινών Τελικών της Basket League -κάτι που εν τέλει του στέρησε και μια μεγαλύτερου επιπέδου διεκδίκηση του μπρέικ.

Γενικότερα πάντως, ο κύριος επιθετικά λόγος της ανυπαρξίας του «τριφυλλιού» -γιατί αμυντικά οι συνεχείς εύκολες αλλαγές στα αντίπαλα σκριν και το ρίσκο στα σουτ καλών σουτέρ από μακρινή απόσταση το έφεραν σε ακόμα πιο δυσχερή θέση- δεν ήταν άλλος από την τραγική δυστοκία της άτυπης Big 3 των Ιωάννη Παπαπέτρου, Nemanja Nedovic και Daryl Macon, η οποία τελείωσε το ματς με 8-29 σουτ (28% ευστοχία) και 4-11 από την περίμετρο (37% ευστοχία) -ενώ γενικότερα έκανε την ομάδα της χειρότερη κατά 22 πόντους!

• Macon: 0 πόντοι / 0 σουτ / +4 σε 7/20 λεπτά

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ για το 2ο παιχνίδι της σειράς, με την εν λόγω τριάδα να οφείλει να παρουσιαστεί όχι απλά καλύτερη -γιατί αυτό είναι το μόνο σίγουρο, άλλωστε δε γίνεται χειρότερα- αλλά πολύ μεστή προκειμένου ο ΠΑΟ να έχει κάποια τύχη να ισοφαρίσει τη σειρά στο 1-1.